רשת הטלוויזיה של רומניה מאיימת בפרישה מתחרות האירוויזיון לאחר שאיגוד השידור האירופי מאשים את המדינה באי סדרים בהצבעת השופטים של התחרות יחד עם חמש מדינות נוספות.

רשת הטלוויזיה הרומנית (TVR) מאיימת בפרישה מתחרות האירוויזיון בעקבות הנזק שגרם איגוד השידור האירופי (EBU) לרשת הטלוויזיה המקומית לאחר פרסום החשדות לפיהם צוות השיפוט הרומני חשוב במרמה וב"החלפת הצבעות" עם חמש מדינות אחרות. ב- TVR אף שוקלים לפנות לערכאות משפטיות נגד איגוד השידור האירופי.

 
לעדכונים חמים וזכייה בפרסים מטורפים –
לחצו כאן ועקבו אחרי דף האינסטגרם שלנו
בהודעה רשמית של רשת הטלוויזיה הרומנית (TVR) נכתב:

"ב- TVR מסתייגים מהאופן בו טיפל איגוד השידור האירופי במצב שנוצר בעקבות הצבעת השופטים במהלך חצי הגמר וגמר תחרות האירוויזיון, לפיו חולקו הנקודות באופן המעורר חשד לאי סדרים. בזמן שמדינות מסויימות נענשו והניקוד אותם ביקשו להגיש הוחלפו על ידי ה- EBU באמצעות 'אלגוריתם' שאינו שקוף ותוצאותיו מעלות חשד – מדינות אחרות לא ספגו סנקציות. גרוע מכך, הם קיבלו נקודות נוספות באמצעות האלגוריתם מהמדינות שנענשו".

"השפעת החשדות הללו על התחרות ועל המוניטין של רשתות הטלוויזיה עליהן מוטלות סנקציות יכלו להתבטל לחלוטין אם ב- EBU היו פונים למדינות המעורבות ברגע שאובחן החשד, כלומר ביום רביעי (11 במאי) לאחר מופע השופטים של חצי הגמר השני. במצב כזה רשת הטלוויזיה הרומנית הייתה מספיקה להגיב במהרה וחוקרת באופן מיידי את ההאשמות ומתקנת את המצב, במידה והדברים היו מתבררים כנכונים. הדבר היה מתאפשר אם ב- EBU היו מתייחסים ל- TVR כשותפה אמיתית".
"למרבה הצער, מכיוון שה- EBU החליט לשלוח לנו את המידע הרלוונטי רק לאחר שבעה ימים, כל מה שיכולנו לעשות הוא לדרוש מצוות השיפוט הרומני הסברים, 'לאחר מעשה', בנוגע להצבעתם בחצי הגמר השני. בהתאם לכך, למרות שכבר הואשמנו והוטלנו עלינו סנקציות, מבלי שניתנה לנו ההזדמנות להגן על עצמנו, TVR תשתף פעולה עם יתר המדינות החשודות כדי לברר אם האי-סדרים שדווחו היו תוצאה של ניסיון הונאה. יש לציין של- EBU יש מנגנוני בקרה: מפעם לפעם נשלחים משקיפים לפקח על תהליך ההצבעה, וכך קרה שהשנה נכחו משקיפים בשתיים מתוך שש המדינות החשודות. המשקיפים דיווחו על הצבעה תקינה ולא דיווחו על התנהגות בלתי הולמת או ניסיון הונאה".

"ה- EBU בחר לנקוט ביחס לא מובן כלפי TVR, בזמן שבחר לשקר במהלך שידור תוצאות התחרות כשטען שהתקשורת עם מגישת הניקוד הרומני נותקה בשל תקלה טכנית במטרה להחליף את הניקוד על ידי 'האלגוריתם', למרות שרומניה כאמור חברה בארגון וראויה להתייחסות מכבדת. אנו מדגישים שלא הייתה שום בעיה טכנית! אדה מרקוס (Eda Marcus) הייתה מוכנה לעלות לשידור החי והתקשורת עבדה בצורה מושלמת. הסיבה היחידה שנאסר עלינו להכריז על הצבעת צוות השיפוט הרומני, אשר העניק 12 נקודות למולדובה, הייתה משום שסירבנו לקבל את הניקוד שהוטל על ידי ה- EBU".

"בעקבות המצב שנוצר והנזק התדמיתי שנגרם לטלוויזיה הציבורית ברומניה, נציגי TVR שוקלים את פרישתה של רומניה מתחרויות האירוויזיון העתידיות ושוקלת פנייה לערכאות משפטיות כנגד מארגני התחרות".

ההצהרה החריפה של רומניה מצטרפת להודעות ההכחשה של מונטנגרו וסן מדינו.
אירוויזיון 2022

אוקראינה הוכרזה כזוכה הגדולה בגמר אירוויזיון 2022. אוקראינה יוצגה בתחרות האירוויזיון האחרונה ע"י להקת קאלוש אורקסטרה (Kalush Orchestra) ושירה "Stefania" (בעברית: "סטפניה"). אוקראינה עלתה לגמר לאחר שסיימה במקום הראשון בחצי הגמר הראשון עם 337 נקודות, ובגמר הגיעה למקום הראשון עם 631 נקודות. זהו ניצחונה השלישי של אוקראינה באירוויזיון, 19 שנה בלבד אחרי שהצטרפה לתחרות.
הרשמו לקבלת מייל על כתבות חמות מהאתר

    רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!