איגוד השידור האירופי (EBU) שחרר הצהרה רשמית הכוללת פרטים לגבי אי-סדרים בנקודות השיפוט של שש מדינות אשר נפסלו במהלך חצי הגמר השני והגמר הגדול של אירוויזיון 2022.

במהלך הגמר הגדול שהתקיים בשבת נחשפנו לעובדה ששישה צוותי שיפוט משש מדינות שונות נפסלו והוסרו כך שהניקוד אשר העניקו מדינות אלה לא נכלל בתוצאות הרשמיות של חצי הגמר השני והגמר הגדול בשל חשד לאי-סדרים בהצבעה. כעת, איגוד השידור האירופי (EBU) חושף פרטים והסברים על התקרית החריגה.

 
לעדכונים חמים וזכייה בפרסים מטורפים –
לחצו כאן ועקבו אחרי דף האינסטגרם שלנו
אזרבייג'אן, גאורגיה, מונטנגרו, סן מרינו, פולין ורומניה הן המדינות אשר הצבעת צוותי השיפוט שלהן הוסרה והוחלפה על ידי הצבעה של ה- EBU על סמך דפוס הצבעה של שנים קודמות במדינות הללו. חמש מתוך שש רשתות הטלוויזיה הגישו מחאה רשמית ל- EBU בשל פסילת צוות השיפוט שלהן בתחרות.

לפניכם תוצאות השיפוט המקוריות אשר נפסלו במהלך חצאי הגמר כשהמדינות החשודות מסומנות באדום:

כדי להדגיש את החשד כלפי המדינות, חשף איגוד השידור האירופי את תוצאות ההצבעה ללא הצבעתן של שש המדינות. שש המדינות החשודות מסומנות באדום. ניתן לשים לב כי ההצבעה הכללית שונה לחלוטין מהצבעתן של  שש המדינות – דבר אשר עורר את חשד החברה אשר מנטרת את תוצאות התחרות.

בהצהרה הרשמית של איגוד השידור האירופי נכתב:
"תחרות האירוויזיון השנה הייתה הצלחה כבירה אשר איחדה מאות מיליוני אנשים ברחבי העולם בחגיגה גדולה. כפי שפורסם בשבת ה- 14 במאי, זוהו דפוסי הצבעה חריגים בהצבעות של צוותי השופטים ב- 6 מדינות שהשתתפו בחצי הגמר השני: אזרבייג'אן, גאורגיה, מונטנגרו, סן מרינו, פולין ורומניה.

יושרה של ההצבעה, הן בצוותי השיפוט בכל מדינה ובהצבעת הצופים בטלפון או בסמסים, חיונית להצלחת המופע. מחובתו של ה- EBU להבטיח שנוכל לספק תוצאות תקפות בסוף כל מופע ששודר בשידור חי. כל הפרה של הכללים נלקחת ברצינות רבה".

איגוד השידור האירופי ממשיך ומפרט שבחצי הגמר השני, צוותי השיפוט בארבע מתוך שש המדינות החשודות הציבו את חמש המדינות האחרות בחמישייה הראשונה שלהן בזמן ששתי מדינות נוספות העניקו ניקוד גבוה לכל יתר המדינות החשודות. ארבע מדינות מתוך השש קיבלו לפחות "דוז פואה" אחד מהאחרות. למעשה מואשמות המדינות בכך ש"החליפו" נקודות אחת עם השנייה.

הדפוס המדובר זוהה כלא תקין על ידי החברה החיצונית אשר מנתרת את ההצבעות שכן חמש מתוך שש המדינות הללו דורגו מחוץ ל- 8 המדינות המובילות בצוותי השיפוט של 15 המדינות האחרות אשר הצביעו באותו חצי גמר שכללו גם את גרמניה, ספרד ובריטניה. בשל הפערים הגדולים ודפוס ההצבעה בהן "מחליפות" המדינות ניקוד האחת עם השנייה הוחלט לפסול את ההצבעה.

על פי חוקי התחרות, במידה ומתקבלת אינדיקציה לאי סדרים בעזרת דפוס הצבעה חריג, למפקח התחרות יש את האפשרות להורות על ביטול ההצבעה החשודה ובמקומה לקבוע הצבעה חדשה, בהתאם לדפוסי הצבעה קודמים ובהתאם לדפוסי הצבעה של מדינות דומות, וזאת במטרה לשמור על יושרה של מערכת ההצבעה.

ההחלטה לבטל את ההצבעות החשודות אושרה על ידי יושב ראש קבוצות הייחוס ("Reference Group") של האירוויזיון שמהווה גוף אשר מקבל החלטות לגבי התחרות ובנוסף אושרה על ידי סגן מנכ"ל ה- EBU. ה- EBU דן בנושא עם רשתות הטלוויזיה החשודות ונתן להם את ההזדמנות לחקור את הפרטים יחד עם צוותי השיפוט של מדינתם.

איגוד השידור האירופי מסביר מהי הצבעה "חריגה":

1. חריגה מהנורמה – האם התוצאה משקפת את הטעם הכללי של שאר השופטים במדינות אחרות? בהתחשב בך שכולם אנשי מקצוע בתחום המוזיקה המתבקשים להצביע על בסיס אותם קריטריונים שנקבעו במסגרת כללי התחרות.
2. דפוסי הצבעה פנימיים – האם יש דפוס הצבעה חריג בין השופטים באותה המדינה?
3. אי סדרים – האם השופטים קיימו את כללי האירוויזיון?
4. דפוסי הצבעה בין מדינות – האם מדינות אחרות חוזרות על דפוסי הצבעה דומים?
5. הפקת רווח – במידה ונמצאו חריגות, מי המרוויח מהתוצאה החריגה?

במידה והתשובה חיובית ליותר משתי שאלות מתוך החמש אז דפוס ההצבעה נחשב כחשוד ולכן הצבעות אלה נפסלות.
אירוויזיון 2022

ביום שבת שעבר הוכרזה אוקראינה כזוכה הגדולה בגמר האירוויזיון. אוקראינה יוצגה בתחרות האירוויזיון האחרונה ע"י להקת קאלוש אורקסטרה (Kalush Orchestra) ושירה "Stefania" (בעברית: "סטפניה"). אוקראינה עלתה לגמר לאחר שסיימה במקום הראשון בחצי הגמר הראשון עם 337 נקודות, ובגמר הגיעה למקום הראשון עם 631 נקודות. זהו ניצחונה השלישי של אוקראינה באירוויזיון, 19 שנה בלבד אחרי שהצטרפה לתחרות.
הרשמו לקבלת מייל על כתבות חמות מהאתר

    [fblike]

    רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!
    מחפשים צלם בר מצווה? בחרו רק ב- LaVie Photography!