האם קוסובו, בין המדינות הנותרות באירופה שעדיין לא הצטרפו לאירוויזיון, בדרך להופעת בכורה בתחרות? מנכ"ל רשת הטלוויזיה המקומית שואף לצרף את המדינה לתחרות האירוויזיון.

קוסובו היא בין המדינות המעטות באירופה שטרם השתתפו בתחרות האירוויזיון. בעברה הייתה קוסובו חלק מיוגוסלביה ולאחר התפרקות יוגוסלביה הייתה חלק מסרביה. ב-2008 הכריזה המדינה על עצמאותה מסרביה באופן חד צדדי, צעד שלא הוכר ע"י סרביה וע"י רוסיה שתומכת בסרביה. עם זאת, קוסובו זוכה כיום להכרה של 97 חברות באו"ם. ב-2013 נחתם "הסכם בריסל" הנועד לנרמל את היחסים בין סרביה לקוסובו ואף החלה התקרבות מסוימת בתחומי הכלכלה, אך בחודש מרץ האחרון חלה התקררות חדה ביחסים בעקבות הדחתו של נשיא בית המשפט העליון הסרבי בקוסובו ע"י המועצה המשפטית של קוסובו. ישראל עצמה כוננה יחסים דיפלומטיים רשמיים עם קוסובו ב-2021.

 
לעדכונים חמים וזכייה בפרסים מטורפים –
לחצו כאן ועקבו אחרי דף האינסטגרם שלנו


מנכ"ל רשת הטלוויזיה RTK אשר בקוסובו, שקומבין אחמטג'קאיי (Shkumbin Ahmetxhekaj), מסר בראיון לאתר החדשות "Nacionale" כי קוסובו שואפת להגיש בקשת הצטרפות לאיגוד השידור האירופי (EBU) עד סוף שנת 2022 או 2023, דבר שיכול לאפשר לקוסובו להצטרף לתחרות האירוויזיון.

בהצהרתו מסר: "מדובר בתוכנית משותפת של ההנהלה הנוכחית ברשת הטלוויזיה RTK ובתקופה הקרובה עד סוף שנת 2022 או בשנה הבאה, אנחנו מתכננים להגיש בקשת הצטרפות לאיגוד השידור האירופי". אחמטג'קאיי מאמין כי השהיית חברותן של רוסיה ובלארוס מאיגוד השידור האירופי יכול לעבוד לטובת קוסובו וייתן לה סיכויים גדולים יותר להצטרף לתחרות. רוסיה היא בין המדינות התומכות של סרביה ועלולה להטיל ווטו על המהלך אך כעת כאשר אינה משתתפת הדבר מסיר מכשול אחד בפני קוסובו.
עם זאת, מנכ"ל הטלוויזיה מכיר בעובדה שישנם מכשולים משמעותיים נוספים להצטרפות כיוון שקוסובו אינה חברה באיגוד הטלקומוניקציה הבינלאומי שהוא ארגון תקינה בין-לאומי בתחום התקשורת האלקטרונית. חברות בארגון היא דרישה מוקדמת להצטרפות לאיגוד השידור האירופי. ב- 2019 התקיימה הצבעה להסרת הדרישה לחברות בארגון כתנאי להצטרפות לאיגוד השידור האירופי אך החלטה זאת לא עברה.

למרות שקוסובו טרם השתתפה בתחרות האירוויזיון, היא כן לקחה חלק בתחרות של איגוד השידור האירופי ב- 2011 והשתתפה בפעם הראשונה (והיחידה עד כה) בתחרות האירוויזיון לרקדנים צעירים שנערכה בנורווגיה. קוסובו משדרת את תחרות האירוויזיון כבר למעלה מעשור וגם השנה שידרה אותו בערוץ הטלוויזיה RTK.

נמשיך לעדכן.

מקור: Nacionale
הרשמו לקבלת מייל על כתבות חמות מהאתר

    [fblike]

    רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!
    מחפשים צלם בר מצווה? בחרו רק ב- LaVie Photography!