לראשונה מזה שמונה שנים ישראל מוצאת את עצמה מחוץ לגמר התחרות. כבר לאחר בחירת השיר סימנו את האשמים בכישלון שהיה ידוע מראש. אז מי אשם? בעיקר אנחנו!

מיכאל בן דוד סיפק אמש את אחת ההופעות הטובות ביותר. ביצוע ווקאלי מושלם, כוריאוגרפיה מהוקצעת, קריצות וחיוכים למצלמה ובכל זאת הוא לא עלה לגמר. לראשונה מזה שמונה שנים ישראל לא תשתתף בגמר התחרות ושוב נשמעים התירוצים הקבועים – "העולם נגדנו", "אנטישמים"… נדמה שכל אותם הטוקבקיסטים עיוורים למציאות וכבר הספיקו לשכוח שנים רבות של עלייה רצופה לגמר כולל זכייה בתחרות. אולי קשה לפגוש את המציאות ופשוט להודות – בחרנו בשיר הלא נכון!

 
לעדכונים חמים וזכייה בפרסים מטורפים –
לחצו כאן ועקבו אחרי דף האינסטגרם שלנו
רשות השידור המיתולוגית חיפשה את הדרך הטובה והנכונה לבחור את השיר הישראלי לאירוויזיון בתחילת העשור הקודם: קדמי אירוויזיון, ועדות, בחירת נציג באופן פנימי… כל אלה הובילו לכישלונות רבים ובשיאם 4 שנים ברצף של אי העפלה לגמר. ואז ב- 2015 סוף סוף הבינו שם בערוץ 1 שכבר אין מה להפסיד, רמת העיניין בתחרות בשפל ואולי כדאי להוציא את המותג הזה שנקרא "אירוויזיון" מידי הרשות ולשתף פעולה עם ערוץ מסחרי אחר כדי שיביא משהו מרענן.

שיתוף הפעולה עם קשת 12 הובילה ל- 6 שנים רצופות של עלייה לגמר, כולל זכייה אחת באירוויזיון, בעזרת הרייטינג והמיתוג המעולה שקשת יודעים לבצע, האמנים הצעירים והרעננים וגם הכסף שהושקע בבימוי ובביצועים. אך מעל הכל, הדבר המהותי והבסיסי ביותר, הוא בחירת שירים נכונה וטובה. שירים שיוכלו להישמע ברדיו ובפלייליסט של כל אחד מאיתנו. בחירת שירים שנעשתה לרוב על ידי ועדה מקצועית ולא על ידי הקהל בבית.

ב- 2015, 2017, 2018 ו- 2019 השיר הישראלי נבחר על ידי ועדה מקצועית בלבד. ב- 2016 השיר נבחר על ידי שילוב של קהל הצופים עם צוות שופטים, אך לקראת התחרות השיר עבר מהפך של 180 מעלות וניתן לומר שהלחן והעיבוד השתנו לגמרי – זאת משום שהיה ברור לכולם שהבחירה של הקהל הישראלי לא תעבוד באירופה. ב- 2021 נתנו לקהל הישראלי את האפשרות לבחור את השיר אך נתנו לו אפשרויות בחירה מאוד מצומצמות של שלושה שירים בלבד.
אז איפה טעינו ב- 2022? נתנו לקהל לבחור שיר!

השנה, לעומת השנים הקודמות, העניק תאגיד השידור הישראלי את הזכויות לבחירת השיר הישראלי לרשת 13 (לאחר מכרז הוגן בין שני ערוצי הטלוויזיה). רשת 13 לא עמדו בציפיות והעניקו לעם ישראל עונה יבשה שלא עמדה בציפיות הרייטינג לעומת שנים קודמות. ולמרות זאת – זו לא הטעות של תאגיד השידור הישראלי. הטעות העיקרית הייתה ההתעקשות לתת לקהל הישראלי לבחור שיר לאירוויזיון בין 8 שירים שונים. ההתעקשות לקיים מין קדם אירוויזיון ולתת לקהל את הכוח לבחור בשיר אחד מתוך שירים רבים שהוצעו לבחירה.

ארבעה מתמודדים הציגו שמונה שירים שונים, את חלקם ניתן להגדיר יותר רדיו-פרנדלי ואת חלקם פחות, הרמה בהחלט לא הייתה מרשימה אך היו מספר אופציות טובות. בזמן שהוועדה המקצועית וצוות השופטים העדיפו באופן מובהק את השיר "Blinded Dreamers" של אלי חולי – הקהל חשב אחרת ונתן יתרון משמעותי למיכאל בן דוד והשיר "I.M". למרות שכולם הסכימו על כך שהשיר של אלי חולי יותר נעים לאוזן ומתאים לרדיו, העדיף הקהל הישראלי את השיר של מיכאל בטענה שהשיר יותר "אירוויזיוני".
מי אשם?

אם נשים לב לשירים אשר הצליחו בתחרות בשנים האחרונות מדובר בשירים שיכולים להתנגן בכל תחנת רדיו בעולם. אם מדובר בשיר האיטלקי "Zitti e buoni" שזכה בשנה שעברה, או השיר הצרפתי "Voilà" שהגיע בשנה שעברה למקום השני, או השיר "Arcade" שזכה ב- 2019 וגם "Soldi" שהפך ללהיט ענק… כל אלה שירים ידידותיים מאוד לתחנות הרדיו וניתן בקלות לשלב אותם בפלייליסט של גלגל"צ או כל תחנת רדיו אחרת.

אז מה זה "אירוויזיוני"? הישראליים, אשר בחרו בשיר "I.M" מתוך הנחה שהוא שיר "אירוויזיוני" עשו זאת משום שהם שבויים בקונספציה שתחרות האירוויזיון זו תחרות של שירים הזויים, מעין קרקס של שירים שההופעה חשובה הרבה יותר מהשיר וככל שההופעה הזויה יותר היא עשויה לקבל יותר נקודות, ככל שה"שואו" גדול יותר השיר יגיע למקומות גבוהים יותר. ובכן, הגישה הזאת כבר לא נכונה במשך מעל לעשור. מאז הוכנסו השופטים לתחרות כדי לרסן את הקרקס ולסייע לבחירת שיר שעשוי להצליח גם מחוץ לתחרות.

הקהל הישראלי תקוע בקו המחשבתי שהאירוויזיון הוא "שואו" גדול וקרקס של שירים, בזמן שהתחרות כבר מזמן לא שם. אם כך, מי אשם בכישלון של ישראל להעפיל לגמר התחרות? הקהל הישראלי בלבד!
מה יקרה בשנה הבאה?

תאגיד השידור הישראלי יצאה במכרז עבור הפקת תכנית טלוויזיה שתבחר את הנציג הישראלי לאירוויזיון (בדומה לשנים קודמות), אך קשת ורשת בחרו שלא לגשת למכרז בשל "דרישות מוגזמות" של תאגיד השידור הישראלי לדבריהם. כרגע לא ברור כיצד השיר הישראלי ייבחר בשנה הבאה: האם בתאגיד יחליטו לצאת במכרז חדש? האם יחליטו לקיים קדם אירוויזיון או אולי לבחור את הנציג בוועדה פנימית?

בדבר אחד אני בטוח – תחרות האירוויזיון היא תחרות ואנחנו רוצים לנצח בה! כל עוד הקהל הישראלי לא מבין את התחרות לא כדאי לתת לו להשפיע על בחירת השיר הישראלי ולהשאיר את האפשרות הזו בידי ועדה מקצועית של אנשים שמבינים דבר או שניים בתחרות או בעריכה מוזיקלית בתחנות רדיו. אנחנו רוצים לנצח! 

ובכל זאת, זו הזדמנות להודות למיכאל בן דוד שעשה בהחלט את המקסימום שהוא יכל כדי להביא לנו ביצוע טוב ומקצועי על הבמה. מיכאל היית אלוף ומפה שרק תמשיך לכבוש פסגות חדשות בתעשיית המוזיקה!!!

אירוויזיון 2022: תחרות האירוויזיון הקרובה תיערך בטורינו שבאיטליה בתאריכים 10, 12 ו-14 במאי באולם הפאלה-אולימפיקו. איטליה תארח את התחרות לאחר זכייתה באירוויזיון 2021 עם להקת מונסקין ושירם "Zitti e buoni". זאת תהיה הפעם השלישית שבה תארח איטליה את התחרות, לאחר שאירחה אותה ב-1965 בנאפולי וב-1991 בעיר הבירה רומא.
הרשמו לקבלת מייל על כתבות חמות מהאתר

    רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!