בהודעה דרמטית ויוצאת דופן מטעם תאגיד השידור הישראלי "כאן", משלחת ישראל לאירוויזיון 2022 לא תיסע לתחרות האירוויזיון בטורינו בשל שביתת משרד החוץ אשר מסכלת את אבטחת המשלחת הישראלית. הפרטים המלאים לפניכם.

מיכאל בן דוד. צילום: אוהד קב

האם לראשונה בתולדותיה, ישראל תפרוש מהאירוויזיון רגע לפני תחילתו? כבר מספר חודשים שבמשרד החוץ הישראלי מתנהלת שביתה של עובדי משרד החוץ עקב תנאי העסקתם, דבר המשבש את ההתנהלות התקינה של המשרד. בין היתר, משרד החוץ הישראלי דואג לאבטח משלחות ישראליות לחו"ל וגם את משלחות ישראל לאירוויזיון. כעת, בעקבות השביתה שמתרחשת מתחילת חודש ינואר, ארגון השב"כ הישראלי הודיע שלא יוכל לדאוג לביטחונה של המשלחת לתחרות.

 
לעדכונים חמים וזכייה בפרסים מטורפים –
לחצו כאן ועקבו אחרי דף האינסטגרם שלנובהודעה שמסר אמש השב"כ לתאגיד השידור הישראלי נמסר: "אין באפשרותנו לטפל אבטחתית במשלחת הישראלית לאירוויזיון לנוכח שביתת משרד החוץ".

בעקבות מפרסם היום תאגיד השידור הישראלי "כאן", הודעה חריגה: "עקב שביתת עובדי משרד החוץ והודעתו של ארגון השב"כ, לא נוכל לקחת אחריות על ביטחון המשלחת הישראלית לאירוויזיון ללא אבטחה מטעם מדינת ישראל. לנוכח זאת ונכון לרגע זה, המשלחת הישראלית לא תשתתף באירוויזיון 2022 שיתקיים בטורינו, איטליה".בשיחה בלעדית שערכנו עם התאגיד נמסר: "למעלה משבועיים אנו מנסים בתאגיד ליצור קשר עם משרד החוץ כדי לקבל תשובות ולנסות למצוא פיתרון אך התשובה היחידה שקיבלנו היא שלא ניתן לטפל במקרה כיוון שהמשרד נמצא בשביתה. משרד החוץ הפנה אותנו לוועדת חריגים מטעמם, ובהודעה שקיבלנו באמצעות המייל שוב מסר המשרד כי אין באפשרותם לטפל במקרה. לאחר מכאן פנינו מיוזמתנו לשב"כ שאמור לספק את שירותי האבטחה למשלחת הישראלית וגם השב"כ מסר שאין באפשרותם לספק לנו מאבטחים עקב השביתה".

עוד נמסר בשיחה: "נכון לכרגע, אם לא יהיה שינוי לא נוכל לנסוע לתחרות האירוויזיון. מבחינת לוח הזמנים, הכל נעשה בלחץ של זמן. המשלחת הישראלית אמורה להיות ב- 1 במאי בטורינו לתחילת החזרות ויש לנו לוח זמנים צפוף מאוד של שבועיים וחצי. חשוב לנו לציין שהדבר נעשה בגלל סכסוך של משרד החוץ ואנחנו בתאגיד נופלים בין הכיסאות. אנחנו עדיין מנסים לעכל את הסיטואציה".לגבי השימוש בקלטת הגיבוי שנועדה מקרה שאחד מחברי המשלחת ימצא חיובי לקורונה נאמר: "בשלב זה אנחנו נמצאים בשיחות מול איגוד השידור האירופי ועוד לא שמנו על השולחן את אופציית השימוש בהקלטת הגיבוי. כל האופציות על השולחן". גורמים שהיו מעורבים בצילום קלטת הגיבוי, שצולמה דקות ספורות לאחר קיום גמר "אקס פקטור", סיפרו לנו ששימוש בהקלטה זו לא תעשה שירות טוב למיכאל בן דוד בתחרות. "הקלטת הגיבוי צולמה דקות לאחר גמר האקס פקטור, עם הכוריאוגרפיה של הגמר, כאשר מיכאל היה תשוש לאחר ערב רווי יצרים. באותו ערב ביצע מיכאל את השיר פעמיים במהלך השידור ושלוש פעמים נוספות במהלך הקלטת הגיבוי. צילום הקלטה שכזו בעת שנקבעה הייתה רעיון לא חכם. בנוסף, בהקלטת הגיבוי נעשה שימוש בגרסה הראשונה".

מטעמו של מיכאל בן דוד, בשם משרד יחסי הציבור של זאביק דרור, נמסר: ״נציג ישראל לאירוויזיון, הזמר מיכאל בן דוד, מלא תקווה שמשרד החוץ והשב״כ יצליחו לפתור את נושא האבטחה ושהמשלחת הישראלית תוכל לצאת לנסיעה. מיכאל עובד במרץ ומשקיע את עיקר זמנו בחזרות לקראת האירוויזיון על מנת לתת את השואו הכי טוב ולייצג את מדינת ישראל בכבוד על הבמה הכי גדולה בעולם, בימת האירוויזיון״הדבר מעמיד את ישראל ואיגוד השידור "כאן" בפני דילמה בעייתית – פרישה מהתחרות כחודש לפני תחילתה, וזמן קצר לפני שהמשלחת הישראלית אמורה לטוס לטורינו לתחילת החזרות בחודש מאי, תעמיד את ישראל בפני קנס כספי גבוה המוטל על מדינה שפורשת לאחר הגשת כל השירים לתחרות, ובמיוחד בהתראה כזאת קצרה.

נכון לרגע זה לא ידוע מה לוח הזמנים מבחינת משרד החוץ הישראלי והשב"כ וכל ניסיון להשיג מידע מצד צוות האתר עלה בתוהו.

כך או כך, נראה שאיגוד השידור הישראלי "כאן" נמצא כרגע תחת מכבש לחצים ומנסה לפעול נגד הזמן כדי למצוא פיתרון. אם ישראל תשתתף בכל זאת בעזרת הופעת הגיבוי, הדבר לא ייפעל לטובתה. כזכור, ישראל הוגרלה להופיע כשיר מספר 2 בחצי הגמר השני, מיקום שנחשב לבעייתי מבחינת סדר ההשמעה. בנוסף, הופעה בעזרת הופעת גיבוי, מרשימה ככל שתהיה, לא משתווה להופעה חיה על בימת האירוויזיון עם האנרגיות של הקהל וזוויות הצילום של ההפקה.אז איך תסתיים הסאגה? האם המשלחת הישראלית לא תוכל להגיע פיזית לאירוויזיון בטורינו? האם מיכאל בן דוד, נציג ישראל לאירוויזיון 2022, לא ייסע לתחרות האירוויזיון הקרובה ולא יצליח להגשים את חלומו? נאלץ להמתין ולראות.

אירוויזיון 2022: תחרות האירוויזיון הקרובה תיערך בטורינו שבאיטליה, לאחר זכייתה של איטליה באירוויזיון 2021 עם להקת מונסקין ושירם "Zitti e buoni". זאת תהיה הפעם השלישית שבה תארח איטליה את התחרות, לאחר שאירחה אותה ב-1965 בנאפולי וב-1991 בעיר הבירה רומא.

הרשמו לקבלת מייל על כתבות חמות מהאתר

    [fblike]

    רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!