לראשונה בתולדות תחרות האירוויזיון: אירוויזיון 2022 יתקיים לראשונה בתולדותיו ללא שיר אחד בשפה הצרפתית המזוהה עם התחרות עוד מתחילתה בשנות החמישים.

מאז הקמת תחרות האירוויזיון ב-1956, השפה הצרפתית הפכה ברבות השנים לבין המזוהות עם התחרות כאשר הביטוי הכי מפורסם שיצא ממנה הוא "דוז פואה" (12 נקודות בצרפתית). כאשר נוסדה התחרות ב-1956 רוב המדינות שהשתתפו (בלגיה, לוקסמבורג, צרפת ושוויץ) שלחו לתחרות שירים בצרפתית. עם השנים, ובעיקר עם ביטול חוק השפה, רוב המדינות בוחרות לשיר באנגלית. השנה כאמור, אף מדינה לא תשלח לאירוויזיון שיר בצרפתית לאחר שאפילו צרפת בעצמה בחרה לשלוח שיר בשפה הברטונית, שפה קלטית המדוברת בצרפת.

 
לעדכונים חמים וזכייה בפרסים מטורפים –
לחצו כאן ועקבו אחרי דף האינסטגרם שלנו




ככל שחלפו השנים והתחרות התקדמה עם הזמן, פחות ופחות מדינות בחרו לנטוש את השפה הצרפתית ולהשתמש באנגלית. עם זאת, מדינות דוברות צרפתית פרט לצרפת בחרו לשלוח לתחרות שירים בצרפתית. כך למשל היה באירוויזיון 1974 ובאירוויזיון 1982 – כאשר צרפת נעדרה מהתחרות מדינות אחרות כמו בלגיה, לוקסמבורג ומונקו בחרו לשיר בצרפתית. באירוויזיון 1996, כאשר צרפת שלחה לראשונה לאירוויזיון שיר בברטונית (השנה תהיה הפעם השנייה), שוויץ בחרה לשלוח לתחרות שיר בצרפתית. ב-2011 כאשר בחרה צרפת לשלוח שיר בקורסיקנית, ליטא הייתה המדינה ש"הצילה" את השפה הצרפתית ושילבה בשיר כמה מילים בצרפתית.

לאורך כל שנות התחרות ניצחו באירוויזיון 14 שירים בצרפתית. ב-1966 זכתה אוסטריה לראשונה בתולדותיה עם שיר שמכיל מילים בצרפתית אך רוב השיר היה בגרמנית. באירוויזיון 2021 זכתה השפה הצרפתית לתחייה מחודשת כאשר השירים שסיימו במקומות השני והשלישי, של צרפת ושוויץ, הושרו בצרפתית. עם זאת, השנה אף מדינה לא תשלב את השפה בשירה.

האם השפה הצרפתית תחסר לכם?

אירוויזיון 2022: תחרות האירוויזיון הקרובה תיערך בטורינו שבאיטליה, לאחר זכייתה של איטליה באירוויזיון 2021 עם להקת מונסקין ושירם "Zitti e buoni". זאת תהיה הפעם השלישית שבה תארח איטליה את התחרות, לאחר שאירחה אותה ב-1965 בנאפולי וב-1991 בעיר הבירה רומא.




הרשמו לקבלת מייל על כתבות חמות מהאתר

    [fblike]

    רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!