האם רוסיה תושעה מאירוויזיון 2022? מדינות קוראות להשעיית רוסיה מהתחרות, ופינלנד אף מתנה את השתתפותה בכך.

אמש (יום חמישי) רוסיה פלשה לאוקראינה במתקפת בזק, אשר גבתה נזקים כבדים מאד לאוקראינה – בממון ובנפש. פלישה זו עוררה ביקורות רבות ברחבי המדינות המשתתפות, אשר קוראות לשקול שנית את השתתפות רוסיה בתחרות, וחלקן אף להשעות אותה מהתחרות הנוכחית. פינלנד אף הכריזה כי תפרוש, אם רוסיה לא תושעה מהתחרות.

 
לעדכונים חמים וזכייה בפרסים מטורפים –
לחצו כאן ועקבו אחרי דף האינסטגרם שלנו
כצפוי, רשות הטלוויזיה האוקראינית Suspilne, יצאה בתגובה נסערת ובקריאה להשעיית רוסיה מאיגוד השידור האירופי. Suspilne טוענים כי יש להשעות את גופי השידור הרוסיים החברים בה: Channel One ו-All-Russia State Television and Radio Company. זאת, בגין הפרת ערכי מפתח של ה- EBU, הכוללים לדבריה: "שמירה על חופש הביטוי והמידע, חופש דעה ופיתוח ראייה רב-תרבותית". כמו כן, מנכ"ל Suspilne, מיקולה צ'רנוטיצקי (Mykola Chernotytskyy), ציין כי הוא מודע לכך שהתהליך של השעיית מדינה מה- EBU הינו מורכב, אולם על ה- EBU להגיב נחרצות למצב הבלתי נסבל שקרה באשמת רוסיה, ובתמיכת גופי השידור המגבים אותה.

יחד עם זאת, לא רק אוקראינה הביעה מחאה על השתתפות רוסיה בתחרות. מנכ"לית רשות הטלוויזיה השבדית SVT, האנה סטייארנה (Hanna Stjärne) פנתה ל-EBU לשקול את השתתפות רוסיה שנית. "על ה-EBU לחשוב מחדש. אני מעריכה את הרעיון שהאירוויזיון מהווה תחרות לא פוליטית, אולם הסיטואציה בה רוסיה פלשה לאוקראינה מהווה חציית גבול. אנו נעקוב אחר ההתפתחויות בנושא". נזכיר כי איגוד השידור האירופי הצהיר כי רוסיה הינה רצויה בתחרות. נציין כי גם נציגי לטביה, חברי ההרכב ציטי זני (Citi Zēni), קראו בעמוד הטוויטר שלהם לשקול שנית את השתתפות רוסיה בתחרות, על רקע פלישה זו. הם צייצו בשנינות כי "קול היופי, אינו יכול להיות קול המלחמה". כזכור, "קול היופי" הינו הסלוגן של תחרות האירוויזיון הנוכחית.


בעקבות תגובת SVT, תאגידי השידור של נורבגיה (NRK) ודנמרק (DK) יצאו בקריאה חריפה יותר – להשעיית רוסיה מהתחרות. גוסטאב ליצהפט (Gustav Lützhøft), העורך הראשי של אתר האירוויזיון של DR, טען כי "הפלישה הרוסית לאוקראינה הינה בעיה רצינית ומצב לא נעים שמתרחשת כעת. ב-DR, אנו חושבים כי השתתפות רוסיה בתחרות הינה טעות, בהתאם למצב כעת. זוהי עמדת DR, אותה שיתפנו עם ה- EBU".

כאמור, גם תאגיד השידור הנורבגי הוסיף לקריאה להחרמת רוסיה מהתחרות. הממונה על הטלוויזיה ב- NRK, תור גיירמונד אריקסן (Thor Gjermund Eriksen) הביע את עמדת NRK: "אנו לא רואים כיצד רוסיה תוכל להתחרות בתחרות, לאור המצב הנוכחי. NRK המליצו ל-EBU להשעות את רוסיה, על רקע הפלישה לאוקראינה".

בנוסף לשתי המדינות הסקנדינביות, גם תאגיד השידור ההולנד, AVROTROS, יצא בקריאה להשעות את רוסיה מהתחרות. בעמוד הטוויטר שלהם צוטטה עמדת מנכ"ל הערוץ: "כמנכ"ל AVROTROS, אינני יכול להישאר בשקט. זהו הזמן של אירופה להתאגד ולהראות את עמדתנו. הפעולות הצבאיות של רוסיה הפסיקו להיות פוליטיות. מדובר בהפרת זכויות אדם ובשלילת הריבונות של אוקראינה. אני קורא למדינות נוספות לקרוא לאיגוד השידור האירופי להשעות את חברות רוסיה בו, כך שלא תוכל להשתתף באירוויזיון שייערך בטורינו".
עם זאת, את הצעד הקיצוני ביותר עשתה פינלנד, אשר הציבה אולטימטום ברור לאיגוד השידור האירופי. YLE, תאגיד השידור הפיני, הצהיר היום כי אם רוסיה תשתתף בתחרות, פינלנד תפרוש מהתחרות ולא תשלח אליה נציג. וילה וילן (Ville Vilén), מנהל התוכן והמדיה בגוף השידור, טען כי זו תהיה צביעות לחלוק במה עם מדינה אשר פלשה לאחרת.

"רוסיה תוקפת באוקראינה בניגוד לכל הערכים ש- YLE ויתר גופי השידור ב- EBU מייצגים. איננו יכולים להרשות לנו לחלוק במה עם רוסיה, אשר רומסת את כל ערכי ה- EBU בלי למצמץ ומנצלת את התחרות על מנת לשרת את האינטרסים שלה במסגרתה. אנו קוראים ל-EBU לנקוט בהתאם לערכים שלו". נזכיר כי מחר ייערך קדם האירוויזיון הפיני, Uuden Musiikin Kilpailu. במצב אירוני זה, ייתכן כי זוכה הקדם כלל לא ישתתף בתחרות האירוויזיון 2022. האמנם? נאלץ להמתין ולראות את ההתפתחויות השונות.אירוויזיון 2022: זו תהיה ההשתתפות ה- 24 של רוסיה באירוויזיון כאשר המקום הגבוה ביותר אליו הגיעה הוא המקום הראשון בשנת 2008 עם השיר "Believe" בביצוע של דימה בילאן (Dima Bilan).

 

הרשמו לקבלת מייל על כתבות חמות מהאתר

    רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!