מועד הגרלת חצאי הגמר של תחרות האירוויזיון יתקיים ב- 25 בינואר. הגרלה זו תקבע באיזה חצי גמר תשתתף ישראל והאם ישראל תשתתף בחלקו הראשון או השני של המופע.

רשת הטלוויזיה המונטנגרית, RTCG, חשפה את מועד הגרלת המדינות לחצאי הגמר, בעת שחשפה את נציגתה לתחרות, ולאדנה ווצ'יניץ' (Vladana Vučinić). הגרלת המדינות לחצאי הגמר תקבע אלו מדינות יתחרו בשני חצאי הגמר של התחרות, וכתוצאה מכך גם באיזה ערב תצביע.

לעדכונים חמים וזכייה בפרסים מטורפים –
לחצו כאן ועקבו אחרי דף האינסטגרם שלנו

 

כל מדינה רשאית להצביע רק לחצי הגמר בו היא משתתפת. 36 מדינות יחולקו לשני חצאי הגמר באופן שווה. עוד לפני ההגרלה הן יחולקו לחמש או שש קבוצות, בהתבסס למאפייני הצבעה ישנים. כך למשל, מדינות יוגוסלביה לשעבר (קרואטיה, סרביה, מונטנגרו, סלובניה, מקדוניה הצפונית) יוקצו לאותה קבוצה (Pot). המדינות בכל קבוצה יחולקו באופן שווה בין שני חצאי הגמר, ובכך מפחיתות את האפשרות להצבעה גושית אשר תשפיע על העולות לגמר.

לגבי ישראל, מאחר ושכנותיה לא מתמודדות בתחרות, יהיה מסקרן לראות לאיזה בית תוקצה. באירוויזיון 2020 היא הוקצתה לבית שהכיל את המדינות הבלטיות ליטא ולטביה (ללא אסטוניה), פולין, אירלנד, צ'כיה ובלגיה. מנגד, באירוויזיון 2018 (ישראל השתתפה בגמר הגדול של אירוויזיון 2019 ולא התחרתה בחצאי הגמר) ישראל הייתה בבית שכלל את אוסטרליה, אוסטריה, מלטה, צ'כיה וסן מרינו. בעבר, היה נהוג לכלול את ישראל עם מדינות הקווקז ויוצאות חבר העמים.
לאחר הקצאת כל מדינה לאחד מחצאי הגמר, מוגרל גם כן סדר ההופעה שלה. כך נקבע האם היא תופיע בחלקו הראשון (שיר מס' 1-9) או השני של הערב (שיר מס' 10-18). כמו כן, במסגרת ההגרלה ייקבע לאיזה חצי גמר תצבענה המדינות המתמודדות ישירות בגמר (איטליה, גרמניה, ספרד, בריטניה וצרפת). עפ"י חוקי איגוד השידור האירופי, גם מדינות הגמר מחוייבות לשדר את חצי הגמר אליו הוקצו ואף להצביע בו.

כמו כן, במסגרת טקס הגרלת המדינות לחצאי הגמר מתקיים טקס העברת צרור המפתחות מהעיר המארחת הקודמת לנוכחית. טקס זה הפך למסורת החל מאירוויזיון 2007. במסגרת טקס זה, כל עיר קודמת מוסיפה סמל המזוהה איתה לצרור המפתחות.

לא ידוע נכון לבינתיים מיקום הטקס ואף זהות המנחים. ישנם מספר מקומות פוטנציאליים לאירוח טקס זה. המועמד העיקרי הינו ה"מולה אנטונליאנה" (Mole Antonelliana), מסמלי העיר. מקום אחר המועמד לארח את הטקס הינו "הארמוןמאדאמה" (Palazzo Madama), מקום שזכה לתואר אתר מורשת לאומי ע"י האונסק"ו. מקום זה שימש למושב הראשון של הסנאט של ממלכת איטליה.

אירוויזיון 2022 צפוי להתקיים בטורינו שבאיטליה בתאריכים 10, 12 ו- 14 במאי. 41 מדינות צפויות להשתתף בתחרות.

 

הרשמו לקבלת מייל על כתבות חמות מהאתר

    רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!