הזמר החצי-ישראלי ג'ורדן חג', שמתמודד בקדם אירוויזיון של צ'כיה, בחר להתראיין עבורנו ולספר על הקשר שלו לישראל, על הקריירה, על השיר לאירוויזיון והשאיפות לעתיד. הראיון המלא.
ג'ורדן חג' (Jordan Haj) הוא זמר ישראלי-צ'כי המתמודד יחד עם אישתו אמה סמטנה (Emma Smetana) בקדם הצ'כי לאירוויזיון 2022. השניים מבצעים בתחרות את השיר "By Now" ומקווים להגיע לאירוויזיון. בימים אלה מתבצעת הצבעה אונליין לשירים הצ'כים – כשגם אנחנו, הישראלים, יכולים להצביע ולהשפיע על השיר שייצג את צ'כיה באירוויזיון. רוצים להצביע? הכנסו לאתר ESCZ2022.com, האזינו לשירים והצביעו! ניתן להצביע עד היום (רביעי) בחצות כשמחר יוכרזו הזוכים.

רגע לפני סגירת ההצבעה, ג'ורדן התראיין עבורנו בראיון מיוחד, בו הוא מספר על הקשר הישראלי, על רעייתו – איתה הוא מבצע את השיר המועמד לייצג את צ'כיה באירוויזיון, על הקריירה בצ'כיה ועוד…

 
לעדכונים חמים וזכייה בפרסים מטורפים –
לחצו כאן ועקבו אחרי דף האינסטגרם שלנו
כאתר אירוויזיון ישראלי, אנחנו חייבים להתחיל את הראיון עם הקשר שלך לישראל.

"במהלך שנות השמונים, אבי הגיע לצ'כיה ללמוד רפואה, שם פגש את אמי. נולדתי והיינו אמורים להגיע לישראל. אבל אחרי תקופה סבא שלי, שמתוגרר בצ'כיה, חלה מה שהביא אותנו למצב בו אנחנו נאלצנו להשאר לעוד שנתיים נוספות. התגוררנו בעיירה קטנה שבמקרה שם צולם הקליפ לשיר "By Now" איתו אנחנו מתמודדים".

עוד מוסיף הזמר: "בגיל 9 הגענו לישראל. בהתחלה גרנו בנצרת עילית ולאחר מכן עברנו לעכו. כבן לאב ערבי, נראיתי חריג בנוף העכואי. לא ידעתי מילה בערבית, נראיתי אירופאי ולמדתי עברית. לא מצאתי משהו משותף עם הילדים הערבים בעיר אבל גם לא התחברתי ליהודים".

אחרי שנה עברתי ללמוד בבית ספר קיבוצי באזור. המנטליות בבית הספר הייתה יותר אירופאית וקרובה יותר למה שאני הכרתי מצ'כיה. עד גיל 18 לא מצאתי את עצמי בישראל. הייתי אמור להתגייס לצבא אבל בגלל שאני ערבי זה היה לי מוזר ומצד שני גם לא התחברתי כל כך לחברים יהודים. הרגשתי שאני לא מתאים לצבא, הייתי דיי פציפיסט והרגשתי שהדבר הזה לא בשבילי. הרגשתי שאני לא שייך לפה בשלב הזה. וכשנסעתי לצ’כיה הדבר הראשון שקרה לי זה שהתאהבתי באמה (Emma), שהיא יהודיה״, אומר ג'ורדן בחיוך.
ספר לנו על הקריירה שלך. נראה שאתה מאוד עסוק כי אתה גם זמר, וגם שחקן, במאי ואפילו תסריטאי.

"הגעתי לצ'כיה כשחקן במסגרת לימודי מגמת תיאטרון בבית ספר. לאחר מכן נרשמתי לאקדמיה לתיאטרון בצ'כיה שמעט מתקבלים אליה, התנסיתי בתיאטרון הלאומי הצ'כי וקיבלתי תפקידים בטלוויזיה. במהלך הלימודים הרגשתי שהתיאטרון חונק אותי, לא הייתי מוכן להמשיך בלהעביר את חיי בלחכות לתפקידים. משם התחלתי לביים".

"בתקופה הזאת אמה הייתה מגישה בחדשות ובשלב מסויים היא חזרה אל חלום ילדותה שהוא לעשות מוזיקה. אמה הוציאה אלבום, שרתי בקטע מאחד השירים שהפך ללהיט. זה הביא אותי למחשבה לעשות קריירת סולו משלי אבל בינתיים ביימתי קליפים לשירים שלה. היו שנתיים בהן עשינו 30 קליפים לאמנים שונים שהיו מועמדים לפרסים מכובדים. רק לפני שנתיים בעיצומה של הקורונה שחררתי את הסינגל הראשון שלי 'The end of the world', שהושמע הרבה ברדיו והצליח פה בצ'כיה".

איך זה לעבוד עם אמה, רעייתך? בד"כ קשה לעשות את ההפרדה בין הבית וההעבודה.

"מדהים, כשאנחנו עובדים יחד אני מגיע עם המון רעיונות והיא המוזיקאית עם הוותק והניסיון. יש בנו משהו מקצועני".
ספר על השיר איתו אתה ואמה מתמודדים?

"למעשה השיר 'By Now' הוא דיאלוג בין שני אנשים, על מישהי שבורחת ממקום שחונק אותה, משגרה לא נעימה, ומישהו ששואל אותה שאלות מהותיות".

במידה ותזכו בקדם אירוויזיון, כיצד אתה חושב שהשיר יראה על הבמה האם השיר ישודרג?

"דרוש שדרוג להופעה, יש מקום להביא תיאטרליות לשיר. אני לא רוצה לעמוד עם להקה. יש פה מקום למשהו מאוד אומנותי. אחרי הכל מדובר בדיאלוג".

תרצה להעביר מסר לקהל הישראלי?

"אני מאוד שמח על התקשורת בנינו, פרסמתי פוסט בשתי קבוצות אירוויזיון בפייסבוק ואני באמת מנסה להגיב לכולם. אני לא יודע אם נזכה אבל אשמח שאולי יצא לי בעזרת כל התקשורת הזו להופיע בישראל באיזה מקום. מעולם לא חשבתי שתהיה לי תקשורת כזאת."
השירים המועמדים לייצג את צ’כיה באירוויזיון 2022:

▸ Domi – “Lights Off
▸ GIUDI – “Jezinky
▸ Anabelle – “Runnin’ Out of F* Time
▸ Elis Mraz – “Imma Be
▸ The Valentines – “Stay or Go
▸ Jordan Haj & Emma Smetana – “By Now
▸ Skywalker – “Way Down

רוצים להשפיע על התוצאות?

ההצבעה לשירים המתמודדים החלה וגם אתם יכולים לעזור בבחירת השיר שייצג את צ'כיה באירוויזיון. ניתן להצביע דרך אפליקציית האירוויזיון ודרך האתר escz2022.com. תוצאות התחרות יקבעו בצורה הבאה: 50% על ידי צוות שיפוט בינלאומי, 25% על ידי קהל בינלאומי וכמובן הציבור הצ’כי ישפיע על 25% מההצבעה הכוללת. ניתן להצביע עד ה- 15 בדצמבר. הנציג והשיר הזוכים ייחשפו ב- 16 בדצמבר.

זוהי הפעם החמישית שצ׳כיה עורכת קדם על מנת לבחור את הנציג לאירוויזיון.

אירוויזיון 2022: זו תהיה ההשתתפות ה- 10 של צ'כיה באירוויזיון אשר השתתפה לראשונה בתחרות בשנת 2007. שלוש פעמים הצליחה המדינה לעלות לגמר התחרות.
הרשמו לקבלת מייל על כתבות חמות מהאתר

    רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!