יון אולה סאנד, שהיה המפקח הראשי של תחרות האירוויזיון בין 2011-2020, בראיון על תחרות האירוויזיון ועתידה.
בראיון לאתר האירוויזיון, Eurovision Legends Podcast, משתף סאנד לראשונה על מאחורי הקלעים של תחרות האירוויזיון ולאיזה כיוון צריכה התחרות להתפתח בעתיד. בחלק הראשון של הראיון נשאל על חוקי התחרות אותם היה רוצה לשנות והאם לאורך שנות כהונתו כמפקח התחרות הייתה לו אפשרות לשנות חוקים באופן חופשי.

 
לעדכונים חמים וזכייה בפרסים מטורפים –
לחצו כאן ועקבו אחרי דף האינסטגרם שלנו
השינוי הראשון אותו יצר סאנד היה ההחלטה לשנות את סדר ההופעות, שינוי אותו יצר ב- 2013. לפני אירוויזיון 2013 נקבע סדר ההופעות בתחרות ע"י הגרלה. איגוד השידור האירופאי החליט לקבוע בהגרלה את סדר ההופעות כדי ליצור מופע מגוון מבחינת סגנונות מוזיקלים, זאת לאחר ששנה קודם לכן נוצר מצב שמופע הפתיחה של הגמר היה רווי ברצף של בלדות. כדי להשאיר את הצופה "מרותק למסך הטלוויזיה" הוחלט לקבוע את סדר ההופעות כך שהמופע יהיה מעניין יותר.

יש לציין שהחלוקה לחצאי הגמר ובאיזה חלק מהמופעים יופיעו המדינות המשתתפות עדיין נקבעים ע"י הגרלה. לדברי סאנד, הוא היה מעדיף שגם הדבר הזה ייקבע ע"י ההפקה ולא ע"י הגרלה.
דבר נוסף שעליו נשאל הוא הכנסת קולות הרקע המוקלטים, שינוי שנכנס לראשונה לתחרות ב- 2021, בשנה הראשונה שבה לא שימש כמפקח התחרות. לאור ההחלטה להמשיך בדבר גם באירוויזיון 2022, משתף סאנד בתמיכתו במהלך. לדעתו הדבר תורם למופע הטלוויזיוני ולאיכות ההופעה.

יון אולה סאנד התייחס בראיון גם להצבעות השופטים בתחרות, דבר שגרר לא מעט ביקורות במהלך השנים האחרונות עקב חשדות להצבעות מכורות. הוא משתף שבאיגוד השידור האירופאי ערכו בשנים האחרונות דיונים כדי לבחון אם יש מקום לשנות את הרכב השופטים בכל מדינה ומספרם. במהלך הדיונים עלתה האופציה למנות חבר מושבעים מטעם איגוד השידור האירופאי והוא זה שייקבע את החלק של הצבעות השופטים.

בסופו של דבר, הוחלט להשאיר באותו אופן את שיטת ההצבעה ואת הרכב השופטים הנוכחי בכל מדינה. לדעתו זאת השיטה הכי טובה לתחרות.
פרישתה של טורקיה מהתחרות והצטרפותה של קזחסטן

בראיון התייחס סאנד לפרישתה של טורקיה מהתחרות ולדיבורים בנוגע להצטרפותה של קזחסטן לאירוויזיון. לטענת טורקיה, שפרשה מהתחרות ב- 2013, הפרישה נעשתה עקב חוקי התחרות הלא הוגנים לטענתם וגם הקרבה הגדולה של התחרות לקהילת הלהט"ב, דבר שלא מצא חן בעיניי רשות השידור הטורקית, והתחזק במיוחד לאחר זכייתה של אוסטריה ב-2014. לדבריו, טורקיה אף פעם לא סיפקה הסבר רשמי לפרישתם מהתחרות, ולדעתו הדבר נובע מיחסיהם עם האיחוד האירופאי.

בנוגע להצטרפותה של קזחסטן לאירוויזיון, משתף סאנד שרשות השידור הקזחית הגישה לאורך השנים בקשות להצטרף לתחרות אך למרות זאת בקשתם לא אושרה. הסיבה הרשמית לכך היא שקזחסטן היא לא חברה מלאה באיגוד השידור האירופאי והעובדה שהם נמצאים באיזור זמן שונה מאירופה (קזחסטן ממוקמת כאמור בין רוסיה לסין). דבר זה מעלה תמיהה בעיקר לאור העובדה שאוסטרליה כן מורשית לקחת חלק בתחרות, וכולנו זוכרים היכן יבשת אוסטרליה ממוקמת.

אם כך הדבר? מדוע מורשית קזחסטן להשתתף באירוויזיון הילדים אך לא באירוויזיון עצמו? נמשיך לתהות.הרשמו לקבלת מייל על כתבות חמות מהאתר

    רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!
    מחפשים צלם בר מצווה? בחרו רק ב- LaVie Photography!