אורי אבני ואורי קפלן, צמד יוצרים ישראליים שכתבו את השיר הרוסי לאירוויזיון 2021: "קיבלנו הרבה הודעות נאצה ברשתות החברתיות, ומניז'ה כמובן הרבה יותר. אפילו נפתחו נגד השיר שתי תביעות פליליות ברוסיה!"

צילום: לוקה לדנבה
חוץ מעדן אלנה, יש לנו השנה נציגות ישראלית נוספת באירוויזיון – צמד המפיקים אורי אבני ואורי קפלן. השניים כתבו את השיר הרוסי "Russian Woman" ("אישה רוסייה"), ביחד עם הזמרת המבצעת מניז'ה (Manizha). אורי קפלן הוא סקסופוניסט ומפיק מוזיקלי, עובד בעיקר מארה"ב. הקים ב- 2004 את הרכב בלקן ביט בוקס המצליח. שיתף פעולה עם Fifth Harmony וג'ייסון דרולו (Jason Derulo). אורי אבני הוא יוצר ומפיק מוסיקלי שעבד יחד עם מוקי ("לב חופשי", "ילד של אבא"), מופע הארנבות של ד"ר קספר, רוני דלומי, הראל סקעת ועוד. בשנה שעברה היה בין כותבי השיר "Savior in the Sound" שביצעה עדן אלנה במשדר "השיר הבא לאירוויזיון", שם הגיע למקום הרביעי.

ההיכרות של אבני וקפלן התחילה לגמרי במקרה. לכל אחד מהם יש אולפן הקלטות באותו בניין בדרום תל-אביב. מפגשי המסדרון המקריים בבניין הביאו לחיבור מקצועי והשניים החלו ליצור יחד בארץ ובחו"ל. רגע לפני האירוויזיון, שוחחנו עם השניים, שסיפרו לנו על השיר הרוסי, התגובות הזועמות ברוסיה, ההימורים ועל העתיד.

 
לעדכונים חמים וזכייה בפרסים מטורפים –
לחצו כאן ועקבו אחרי דף האינסטגרם שלנו
איך נוצר החיבור עם מניז'ה?

אורי אבני: "בת הזוג שלי הכירה בינינו. היא גם עוסקת בתעשיית המוסיקה והיא חברה שלה מרוסיה. כשמניז'ה הגיע שנה שעברה להופעה בישראל, היא נהנתה כאן והחליטה להאריך את השהות שלה. בזמן הזה נפגשנו והתחלנו לעבוד על השיר ביחד, בלי שום כוונות לשלוח אותו לאירוויזיון".

אורי קפלן: "פתאום יום אחד, 3-4 ימים לפני קדם האירוויזיון ברוסיה, היא התקשרה אלינו וסיפרה ששלחה את השיר לוועדה, והוא התקבל. השיר עוד היה ברמה של סקיצה כך שהיינו צריכים לעבוד עליו במהירות ולהפוך אותו ליצירה מוגמרת ברמה הכי גבוהה שאפשר."

איך היה לעבוד איתה?

"היה ממש כיף, זה היה מגרש משחקים כזה, כמו פלסטינה – יצרנו דברים יש מאין, ותוך כדי עבודה גילינו אחד את השני. היא בן אדם מאוד עשיר מבחינה מוסיקלית ותרבותית, וגם אנחנו יצרנו בהרבה מקומות בעולם כך שהחיבור היה מידי." 
מניז'יה אמרה באחד הראיונות שהשיר עוסק בשינוי המודעות שנשים עוברות בשנים האחרונות, "הנשים הרוסיות מעולם לא פחדו להתמודד עם סטריאוטיפים ולקחת אחריות. זה מקור ההשראה של השיר". 

למרות שהשיר מדבר על העצמה נשית, ברוסיה הוא קיבל ביקורות שהוא מעודד שנאת גברים וחותר תחת יסודות המשפחה. איך התייחסתם לזה?

"זה תפס אותנו לא מוכנים כי מניז'ה לא מדברת רק על האישה הרוסייה, היא עצמה רוסיה ממוצא טג'יקי. זה ממש להיות מחוץ למיינסטרים הרוסי. היא גם שגרירה של רצון טוב בסוכנות הפליטים של האו"ם, מייצגת מיעוטים בחברה ומאוד פרו להט"בים. אז לא קל לה שם. אבל היא מדברת על האישה הרוסיה בצורה נפלאה, ציורית, חכמה ולא מתלהמת. כל הדברים האלה לא התקבלו טוב ברוסיה ועוררו את זעמם של הרבה מאוד שמרנים, קונסרבטיבים שמדברים תמיד על התא המשפחתי הרוסי הקלאסי ומרגישים שמישהי מערערת את זה. אפילו ראינו שר בדומה (הפרלמנט הרוסי) שיצא נגד השיר ושאל איך שיר כזה  יכול לייצג את רוסיה באירוויזיון.

קיבלנו הרבה הודעות נאצה ברשתות החברתיות, והיא כמובן הרבה יותר. אפילו נפתחו נגד השיר שתי תביעות פליליות ברוסיה! האמת שזה רק מחזק את תחושת הגאווה שלנו לקחת חלק בדבר הזה ואנחנו מרגישים שזכות גדולה נפלה בחלקנו. עשינו ראיונות במדיה הרוסית והדגשנו שהמסר של השיר הוא טוב, חזק וחשוב והסברנו שלא היינו מודעים לכך שאנחנו לוקחים חלק ביצירה שנויה במחלוקת, שמבחינתנו הבנו שהשיר הזה מכבד ומעצים נשים ונשים רוסיות בפרט". 
אורי קפלן. צילום: סאשה פרילוצקי

השיר דורג במקום 14 בהימורים לפני החזרות. אתם מודעים לזה? זה משפיע עליכם? 

"נחשפנו להימורים דרך חובבי האירוויזיון שמאוד מעורבים ומשתפים. אבל בלי להישמע יותר מדי שמאלץ, המסר של השיר, ועצם העובדה שהוא בא דווקא מרוסיה, מבחינתנו זאת שליחות ענקית. בכלל לא חשבנו שנגיע עם השיר לאירוויזיון אז עצם העובדה שאנחנו שם, ועצם העובדה שזה השיר הכי מושמע בסטריימינג וביוטיוב מכל שירי האירוויזיון השנה, זה מדהים בעיננו יותר מההימורים ומהמחשבה לאיזה מקום הוא יגיע. אנחנו פשוט מאושרים שהוא הגיע לכל כך הרבה אנשים. אלה מסרים שנכתבו מדם ליבה של כותבת אמיצה."

הייתם מעורבים בהופעה של מניז'יה על הבמה באירוויזיון?

"לא ממש. היא סיפרה והתייעצה אתנו קצת בתחילת התהליך, אבל היא עושה את הכל עצמאית. אף אחד לא עוזר לה כלכלית כך שהיא לקחה את הכל על כתפיה, האישה המדהימה הזאת."

נראה לכם שתמשיכו לעבוד איתה בעתיד?

"כן, אנחנו ממשיכים להתכתב ומקווים שנעשה עוד שירים ביחד. אנחנו בתקופה ששיתופי פעולה נעשים באינטרנט, אבל איתה החיבור הגדול נוצר כשהיא נכנסת לאולפן. אנחנו סופגים את התרבות והאנרגיה אחד מהשני בכל רגע שאנחנו ביחד – מדברים, אוכלים, יוצרים ביט וכותבים. היא מחפשת להתחבר למקורות המזרחיים והמערביים שלה ולשלב ביניהם, וזה גם מה שאנחנו עושים שנים במוסיקה."
 

לא נסעתם לאירוויזיון עם המשלחת הרוסית.

אורי אבני: "לצערי יש השנה הקצאה רק ל- 20 חברי משלחת, לעומת 40 בשנים עברו. צמצמו את זה בגלל הקורונה. אנחנו עדיין בשיחות איתם שאולי נגיע. הם הזמינו אותנו להיות בקהל, אבל אני לא חושב שכל כך נרצה. יש סיכוי שאני עוד אסע כי גם ככה אני צריך להיות באירופה בקרוב."

אורי אבני. צילום: מירב קדושי

אורי אבני גם כתב את השיר "Savior in the Sound" בקדם האירוויזיון של עדן אלנה בשנה שעברה. יש לך טיפ איך כותבים שיר לאירוויזיון?

(צוחק) "זאת שאלה שצריך לשאול את דורון מדלי. אבל האמת היא שאני חושב שהיום אין חוקים ואין נוסחה. לפעמים זה שיר קצבי ומרים, ולפעמים שיר שקט ורגוע כמו השיר של הולנד שזכה."

מה אתם חושבים על השיר של עדן?

"אנחנו מאוד אוהבים את השיר שלה, הוא אחלה שיר. אני חושב שגם לה וגם לרוסיה יש סיכוי טוב." 

שמעתם את השירים של יתר המדינות? יש שיר שאהבתם במיוחד?

אורי קפלן: "שמעתי ברפרוף חלק מהשירים. לא נכנסתי לזה במיוחד."

אורי אבני: "אני אהבתי את אוסטרליה, זה שיר ממש מיוחד ולזמרת יש קול מדהים."

יש לכם חלום להמשיך להגיע לאירוויזיון גם בשנים הבאות, ובתקווה גם לזכות?

אורי קפלן: "כן, בטח. כל עוד זאת מוסיקה מיוחדת, שיש בה משהו חתרני קצת, זה מעניין אותי."

לסיכום, מה יש לכם להגיד לקהל הישראלי?

"אנחנו רוצים לבקש מהקהל הישראלי להצביע לשיר הרוסי. גם ככה אי אפשר להצביע לעדן אז שתהיה נציגות ישראלית. אם מניז'יה תזכה, או תגיע למקום גבוה, היא תקבל במה להראות רוסיה אחרת ותשנה סטריאוטיפים. כמו שבאירופה חושבים שיש בישראל רק מלחמות כל היום, ואז מגיעה מישהי כמו דנה אינטרנשיונל ומראה להם מה זה. אומרים שההיסטוריה נכתבת על ידי המנצחים. כשיש מישהו שהוא ווינר אז פתאום כל השמרנים יכולים לגרד את הראש ולהגיד: "וואלה, כבוד…" תחשבו אם אישה כזאת, שלא יורדת מהערכים שלה ולא מתקפלת למרות התגובות, מביאה את האירוויזיון לרוסיה מה זה יכול לעשות."
רוסיה באירוויזיון 2021

"Russian Woman" (בעברית: "אישה רוסייה") הוא שם השיר שיבוצע על ידי הרכב הזמרת מניז'ה (Manizha) אשר תייצג את רוסיה בחצי הגמר הראשון של אירוויזיון 2021 שיתקיים ב- 18 במאי, שם תתמודד מול נציגת ישראל – עדן אלנה. השיר נכתב על הידי זמרת יחד עם היוצרים הישראליים אורי קפלן ואורי אבני. השיר מבוצע בשפה הרוסית והאנגלית.

רגע לפני החזרות דורג השיר הרוסי במקום 14 בטבלאות ההימורים לקראת אירוויזיון 2021.
מניז'ה – מי זו?

מניז'ה סנגין (Manizha Sangin) או בשמה המלא מניז'ה דאלרובנה חמרוייבה, זמרת היפ-הופ בת 29 ממוצא טג'קיסטני. היא החלה את הקריירה המוסיקלית כבר בשנת 2003, בהיותו בת 12, כאשר השתתפה בתחרויות שירה לילדים. בשנת 2007 הצטרפה לפרוייקט המוסיקלי Ru.Kola. ב- 2011 עזבה את הפרוייקט והצטרפה ללהקה הרוסית Assai ובהמשך עזבה את הלהקה וחברה להרכת Krip De Shin.

ב- 2016 פתחה הזמרת בקריירת סולו. מאז שחררה עשרות סינגלים ושני אלבומים. הזמרת ביצעה את הגרסה הרוסית לשיר הפסקול "עומדת בדרך המלחמה" מהסרט "מולאן".

מניז'ה זכתה לייצג את רוסיה באירוויזיון לאחר שזכתה בקדם אירוויזיון המקומי.

זו תהיה ההשתתפות ה- 23 של רוסיה באירוויזיון כאשר המקום הגבוה ביותר אליו הגיעה הוא המקום הראשון בשנת 2008 עם השיר "Believe" בביצוע של דימה בילאן (Dima Bilan).הרשמו לקבלת מייל על כתבות חמות מהאתר

    [fblike]

    רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!