דרמה באירוויזיון: איגוד השידור האירופי מאיים לפסול את בלרוס בעקבות בחירת השיר "Ya Nauchu Tebya" של להקת Galasy ZMesta אשר עוסק בתמיכה בנשיא לוקשנקו.

איגוד השידור האירופי (EBU) פרסם הצהרה רשמית חריגה ביחס לשיר "Ya Nauchi Tebya" של להקת Galasy Zmesta אשר נבחרו לייצג את בלרוס באירוויזיון 2021.

חברי הלהקה הוכרזו כנציגי בלרוס ביום שלישי האחרון על ידי רשת הטלוויזיה של בלרוס – BTRC. הבחירה בלהקה גררה גל של תגובות זועמות בשל מילות השיר אשר רומזות על תמיכתה של הלהקה בנשיא בלרוס, אלכסנדר לוקשנקו, אשר נחשב לדיקטטור האחרון באירופה.

 
לעדכונים חמים וזכייה בפרסים מטורפים –
לחצו כאן ועקבו אחרי דף האינסטגרם שלנו
המילים בשיר עוסקות בכך שהדמות הראשית בשיר צריכה "להפסיק לכעוס", מונח אשר מזוהה עם התקשורת התומכת בנשיא. בהמשך השיר הדמות צריכה ללמוד ולבצע מה שנאמר לה כדי לחזור "לחיים נורמליים".

המילים אשר מתייחסות לתמיכתם בנשיא מתורגמות כך:
"אני אלמד אותך איך לרקוד לצלילי החליל שלי
אני אלמד אותך איך לנשוך את חכת הדייג
אני אלמד אותך איך ללכת על חבל
….
אני אלחין מוסיקה במיוחד בשבילך
אביא לך את העולם על צלחת
אני אהפוך את הצער שלך לבדיחה
אני אהיה טוב יותר עבורך"
כידוע, בחודשים האחרונים מתנגדי המשטר הדיקטטורי בבלרוס הפגינו נגד תוצאות הבחירות שכשרותן מוטלת בספק. גורמים באופוזיציה הבלרוסית אף פנו לאיגוד השידור האירופי במטרה לפסול את מדינתן מהשתתפות בתחרות משום שרשת הטלוויזיה של בלרוס, אשר חברה באיגוד השידור האירופי, משמשת כשופר לתעמולה אשר מפיץ הנשיא לוקשנקו. באיגוד סירבו לבקשתם.

כעת, נראה שרשת הטלוויזיה של בלרוס אכן בחרה בשיר שעוסק בנושא פוליטי, דבר המנוגד לחוקי התחרות. איגוד השידור האירופי מסר: "כחלק מהמנגנון הנורמלי של האירוויזיון, איגוד השידור האירופי בדק בקפידה את השיר הבלארוסי לאירוויזיון בכדי לבדוק האם הוא מתאים לחוקי התחרות. למסקנה הוסק כי יש בעיה פוליטית בשיר. בתגובה לכך, כתבנו לרשות השידור הבלארוסית BTRC שהשיר לא יכול להתחרות באירוויזיון במתכונתו העדכנית. לכן אנחנו מבקשים מכם לשלוח גרסה חדשה או לבחור שיר חדש שתואם את חוקי האירוויזיון. כישלון בכך יכול לגרום להדחתכם מהאירוויזיון המתקרב".
איגוד השידור האירופי הוריד את הקליפ הרשמי של בלרוס מערוץ היוטיוב הרשמי של תחרות האירוויזיון. במקביל, דורש האיגוד לשנות את תוכן השיר או לבחור בשיר אחר. במידה ורשת הטלוויזיה המקומית לא תעשה זאת, בלרוס לא תוכל להשתתף באירוויזיון 2021 ותיפסל לאלתר.
Galasy ZMesta נבחרו בבחירה פנימית בדומה לתהליך הבחירה שהיה במדינה בשנת 2011: כ- 50 אמנים ויוצרים הגישו שירים לרשת הטלוויזיה הבלרוסית, BTRC, ומתוכם בחרו צוות מומחים את Galasy ZMesta כמתאימים ביותר לייצג את בלרוס באירוויזיון.

זו תהיה ההשתתפות ה- 17 של בלרוס באירוויזיון כאשר המקום הגבוה ביותר אליו הגיעה עד היום הוא המקום השישי בשנת 2007 עם השיר "Work Your Magic" בביצוע של דימיטרי קולדון (Dmitry Koldun).
הרשמו לקבלת מייל על כתבות חמות מהאתר

    [fblike]

    רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!