גורמים באופוזיציה רתמו נציגים בפרלמנט של האיחוד האירופי במאבק נגד רשת הטלוויזיה של בלרוס. במידה והמאבק יצלח, בלרוס עשויה למצוא את עצמה מחוץ לתחרות האירוויזיון.

המחאה נגד רשת הטלוויזיה של בלרוס עולה הילוך! ה- "ALDE Party" – מפלגת הליברלים והדמוקרטים לאירופה החלה בקמפיין בפרלמנט האירופי על מנת להוציא את רשת הטלוויזיה הבלרוסית, BTRC, מאיגוד השידור האירופי (EBU). זאת משום שלטענת גורמים באופוזיציה בבלרוס, רשת הטלוויזיה המקומית הפכה לכלי תעמולה בידי הדיקטטור הבלרוסי, אלכסנדר לוקשנקו.

בהמשך לקמפיין של העמותה הבלרוסית לאחדות תרבותית שהחלה לפני כחודש, מפלגת הליברלים והדמוקרטים לאירופה אוספת חתימות בפרלמנט האירופי על מנת שאיגוד השידור האירופי יפסיק את חברותה של המדינה באיגוד. צעד כזה יכול לגרום למצב בו לבלרוס לא תהיה את הזכות לקחת חלק ולהשתתף בתחרות האירוויזיון.

 
לעדכונים חמים וזכייה בפרסים מטורפים –
לחצו כאן ועקבו אחרי דף האינסטגרם שלנו
האיחוד האירופי ישפיע על איגוד השידור האירופי?

קארין קרלסברו (Karin Karlsbro), חברה במפלגת הליברלים והדמוקרטים לאירופה, היא סגנית הנשיא של משלחת הפרלמנט האירופי לבלרוס ושוקדת בימים אלה על איסוף חתימות מחברי הפרלמנט על מנת לצרף אותן למכתב שיישלח לתאגיד השידור האירופי. מכתב זה ידרוש שבלרוס לא תורשה להשתתף בתחרות האירוויזיון ברוטרדם באביב הקרוב.

האיחוד האירופי כבר הטילו עד כה סנקציות על רשימה של אנשים שהם מאמינים שאשמים בהפרת זכויות אדם בתוך בלרוס, שכוללים בין היתר את ראש הטלוויזיה הממלכתית בבלרוס. עם זאת, כיוון שאיגוד השידור האירופי אינו קשור לאיחוד האירופי עצמו, אין למעשים האלה השלכות ישירות על רשת הטלוויזיה המקומית (וכמובן על ההשתתפותה של בלרוס בתחרות).

איגוד השידור כבר סירב לדרישה

באיגוד השידור האירופי כבר הצהירו בחודש האחרון שאין בכוונתם להדיר את בלרוס מלהיות חלק מהאירוויזיון, וזאת מכיוון שאין לתחרות אג'נדה פוליטית:

"אנו רוצים להדגיש כי תחרות האירוויזיון היא תחרות של מוזיקה ללא אג'נדה פוליטית. אנו מתנגדים בעקביות ובעוצמה לניסיונות להתייחס ולהשתמש באירוע הזה למטרות פוליטיות". ניתן לקרוא את המכתב המלא שפרסם איגוד השידור האירופי כאן! למרות החלטתו של האיגוד שלא להיענות לדרישת האופוזיציה, גורמים בבלרוס החליטו להמשיך במאבק.

הקריאות להפסיק את חברותה של רשת הטלוויזיה של בלרוס באיגוד השידור האירופי גדלו וגברו בתקופה האחרונה. בחודש ינואר העמותה הבלארוסית לאחדות תרבותית יצאה בקמפיין על מנת לגרום להוצאתה של של BTRC מאיגוד השידור האירופי.

ההשטאג #stopbt ברשתות החברתיות הושק על ידי אותה העמותה על מנת לגרום להדחתה של BTRC מתחרות האירוויזיון של שנה זו. סבטלנה טשיחאנוסקיה (Sviatlana Tsikhanouskaya), מנהיגת האופוזיציה בבלארוס, אמרה בעבר כי היא תעלה את הבעיה של רשת הטלוויזיה המקומית מול שרי החוץ של האיחוד האירופי בסוף ינואר. מנהיגת האופוזיציה תומכת במהלכים להדחת רשת הטלוויזיה בשל היתרונות הכספיים של רשת הטלוויזיה מהכנסה פרסומית, הרייטינג הגבוה מתחרות האירוויזיון והיוקרה שמתקבלת מכך בערוץ הממלכתי.

הרשמו לקבלת מייל על כתבות חמות מהאתר

    [fblike]

    רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!