איגוד השידור האירופי החליט שלא להתערב בענייניה הפנימיים של בלרוס ולא להדיח את רשת הטלוויזיה הבלרוסית למרות דרישת האופוזציה לפסול את השתתפותה של בלרוס.

נואל קוראן (Noel Curran), מנכ"ל איגוד השידור האירופי (EBU), הגיב לקריאתה של העמותה הבלרוסית לאחדות תרבותית אשר דורשת לפסול את רשת הטלווזיה של בלרוס (BTRC) מהשתתפות באירוויזיון, ובכל יתר התחרויות אשר מופקות על ידי איגוד השידור האירופי. הדרישה מגיעה בטענה שרשת הטלוויזיה בבלרוס משדרת תכנים תעמולתיים ונשלטת בידי הדיקטטור הבלרוסי, אלכסנדר לוקשנקו, שלאחרונה זכה בבחירות שהוכחו כמזויפות.

 
לעדכונים חמים וזכייה בפרסים מטורפים –
לחצו כאן ועקבו אחרי דף האינסטגרם שלנו

איגוד השידור האירופי עונה לרשת הטלוויזיה של בלרוס: "עליכם להגן על ערכים עיתונאיים מקצועיים ולוודא שלאזרחים תיהיה גישה למידע מגוון המכיל נקודות מבט שונות אשר מאפשרות לצופים שיפוט עצמאי וחופשי", נכתב במכתב לרשת הטלוויזיה של בלרוס. "אנו רוצים להדגיש שתחרות האירוויזיון היא תחרות מוסיקלית ללא אג'נדות פוליטיות. אנחנו באופן תמידי מתנגדים לניסיונות לעשות שימוש באירוע תרבותי זה למטרות פוליטיות".

בלרוס תתמודד באירוויזיון 2021

בכך מודיע איגוד השידור האירופי שבלרוס תשתתף באירוויזיון 2021 למרות דרישות האופוזיציה. את המכתב המלא ניתן לקרוא כאן. ראש העמותה הבלרוסית לאחדות תרבותית ענה לאיגוד השידור האירופי: "אם איגוד השידור האירופי הוא 'חופשי מפוליטיקה', אז כיצד הוא יכול לכלול ארגון שמפר באופן תמידי זכויות אדם ואת החוק הבינלאומי?"

ראש העמותה הבלרוסית לאחדות תרבותית, סרגיי בודקין (Sergey Budkin), פנה בחודש שעבר לאיגוד השידור האירופי בדרישה להדיח את רשת הטלוויזיה המקומית לאלתר מחברותה באיגוד. כחלק מהפנייה של בודקין לאיגוד השידור, הוא ביקש שישללו מבלרוס את הזכות להשתתף בתחרות האירוויזיון ואף לשדר אותה. הדרישה זכתה לתמיכתה של סבטלנה טיכאנובסקאיה (Sviatlana Tsikhanouskaya), ראשת האופוזיציה בבלרוס.

שיקולים פוליטיים בבחירת הנציג של בלרוס לאירוויזיון?

בסוף חודש ספטמבר הודיעה רשת הטלוויזיה המקומית לצמד VAL, שאמור היה להתמודד באירוויזיון 2020 עם השיר "Da Vidna", כי הם לא יתמודדו באירוויזיון הבא. הסיבה לכך היא ככל הנראה בשל תמיכתו של הצמד בתנועה הפרו-דמוקרטית בבלרוס וביריבו של הנשיא לוקשנקו בעקבות המהומות שפרצו לאחר הבחירות לנשיאות שהתקיימו באוגוסט-ספטמבר בבלרוס.

זו תהיה ההשתתפות ה- 17 של בלרוס באירוויזיון כאשר המקום הגבוה ביותר אליו הגיעה עד היום הוא המקום השישי בשנת 2007 עם השיר "Work Your Magic" בביצוע של דימיטרי קולדון (Dmitry Koldun).

הרשמו לקבלת מייל על כתבות חמות מהאתר

    רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!