הצמד VAL לא יתמודד באירוויזיון 2021 בשל הבעת בקורת על הנשיא לוקשנקו ועל רשת הטלוויזיה המקומית. רשת הטלוויזיה מסרה לשניים את הידיעה באמצעות כלי התקשורת המקומיים.

[addtoany]

הצמד מבלרוס, VAL, שאמור היה להתמודד באירוויזיון 2020 עם השיר "Da Vidna" לא קיבלו עדכון לגבי השתתפותם באירוויזיון 2021 מאז חודש מאי. כעת, לאחר ראיון משותף של השניים בו הביעו בקורת נוקבת על הנשיא אלכסנדר לוקשנקו ועל רשת הטלוויזיה של בלרוס (BTRC), קיבלו השניים הודעה דרך אמצעי התקשורת כי הם לא יתמודדו על באירוויזיון הבא.
הראיון שפוצץ את את ההזדמנות

בראיון שפורסם ביום חמישי ל- "Interesnye Lyudi", לאחר חודשים שלטענתם נאסר עליהם להתראיין, דיבר הצמד על תמיכתם בתנועה הפרו-דמוקרטית בבלרוס וביריבו של הנשיא לוקשנקו בעקבות המהומות שפרצו לאחר הבחירות לנשיאות שהתקיימו לפני כחודש. בשבוע שעבר פרסמו השניים באינסטגרם קטע וידאו בו הם שיתפו את חזונם לגבי עתיד בלרוס ותעשיית המוסיקה במדינה.

הצמד VAL טוען כי רשת הטלוויזיה של בלרוס (BTRC) רמזה להם כי ראיונות לרשתות תקשורת אחרות לא תתקבלנה בברכה, ולכן השניים אף ציינו כי הם לוקחים בחשבון שהראיון עשוי להשפיע על השתתפותם באירוויזיון הבא. "עבורנו, הכי חשוב להיות כנים עם עצמנו, עם המצפון שלנו", אמרו השניים. "יש אמנים שלא אכפת להם, אבל מבחינתנו לא ניתן לשתוק על אלימות וגניבת קולות. אנו רוצים לומר בכנות את מה שאנו חושבים". עוד טוען הצמד כי ב- BTRC דרשו מהשניים להופיע במופע תמיכה בנשיא לוקשנקו אך הצמד סירב. השניים הודיעו מראש כי במידה וימנעו מהם לייצג את בלרוס בהולנד הם לא יהיו מאוכזבים משום שלטענתם מתרחשים בעולם דברים חשובים יותר.
התגובה החריפה של BTRC

התגובה של רשת הטלוויזיה המקומית לא איחרה לבוא. ב- BTRC מיהרו להודיע כי הצמד VAL לא ייצג את בלרוס באירוויזיון הבא: "לאחר קריאת הראיון, אנו רוצים לומר רק דבר אחד. הצמד VAL לא יתמודד באירוויזיון 2021 וזה לא משום שמשהו לא תקין ב- BTRC או בגלל הצנזורה במדינה, אלא כי לאמנים האלה אין מצפון".

במהלך הראיון טען הצמד שרשת הטלוויזיה "התנערה" מהם ולא עזרה להם בהכנות לקראת אירוויזיון 2020. תגובתה של רשת הטלוויזיה שוללת את הטענה: "ה'התנערות' של רשת הטלוויזיה כללה משא ומתן עם הבמאים הטובים ביותר של האירוויזיון. העובדה היא שאת השיר היה אמור לביים מרווין דיאטמן (Marvin Dietmann) שהיה אחראי על הניהול האמנותי של קונצ'יטה וורסט (Conchita Wurst) באירוויזיון 2014. בנוסף, המדריך הקולי הידוע – אלכס פנאיי (Alex Panayi)  הקפריסאי צפוי היה להיות ללוות את הצמד באירוויזיון".בנוסף, העלויות הרבות הקשורות בעבודתם של המומחים הייתה אמורה להיות ממומנת על ידי חברת 'Belteleridiocompany' בעקבות הסכמים שהצלחנו להשיג מולם, למרות ש- 'VAL' היו אמור לממן את העלויות הללו לפי חוזה הייצוג. "עשינו את הכל מהלב. לשווא", ציינו ברשת הטלוויזיה.

רשת הטלוויזיה של בלרוס לא אישרה עד כה את השתתפותה בתחרות האירוויזיון הבאה וגם כעת אין התייחסות ברורה האם המדינה המזרח אירופית תשתתף באירוויזיון 2021.

[addtoany]

רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!