ארבעת הזוכות. אירוויזיון 1969

כמה זמרות יהודיות התמודדו באותה שנה באירוויזיון? למי כתב אלטון ג'ון שיר? איך קשור סלבאדור דאלי לתחרות? באיזה מדינות נידחות שודרה התחרות? ומה עושה היום הילד הראשון שהשתתף באירוויזיון אי פעם? כל התשובות לשאלות החשובות! 51 שנים לאירוויזיון 1969.


 

בשנת 1969 האדם הראשון דרך על הירח, הִיפִּים חגגו "שלום ואהבה" בפסטיבל וודסטוק בארצות הברית – ובישראל מזדעזעים מהחלטת רשוץ השידור לשדר גם בשבת. ובאירוויזיון? מבוכה גדולה: לראשונה מקבלות ארבע מדינות ניקוד זהה בסיום שלב ההצבעה ולכן כל ארבעת השירים מוכרזים כזוכים!

היום, 29 במרץ, בדיוק לפני 51 שנים נערכה תחרות האירוויזיון לשנת 1969 שהייתה התחרות ה- 14. התחרות התקיימה במדריד, לאחר שספרד זכתה באירוויזיון הקודם, בהשתתפותן של 16 מדינות בלבד. אוסטריה הדמוקרטית בוחרת שלא להתמודד בתחרות בשל שליטתו של הדיקטטור פרנסיסקו פרנקו בספרד.
רוצים לזכות בחבילת פרסים מתנה? הכנסו לוידאו!

כרזת אירוויזיון 1969. עיצוב: סלבדור דאלי

את כרזת האירוויזיון הסוריאליסטית ועיצוב הבמה עיצב לא אחר מאשר האמן הספרדי הידוע סלבדור דאלי שהיה מחשובי האמנים במאה ה- 20.

אירוויזיון 1969 היה השני שצולם ושודר בצבע. רשת הטלוויזיה הספרדית, שצילמה ושידרה בשחור-לבן, נאלצה לשכור מרשת הטלוויזיה הגרמנית מצלמות צבעוניות במיוחד עבור התחרות. התחרות שודרה במדינות רבות באירופה בנוסף למדינות דרום אמריקה כמו צ'ילה, פוארטו ריקו וברזיל.

המתמודדים

נציג מונקו, ז'אן ז'אק (Jean-Jacques) היה הילד הראשון שהשתתף בתחרות האירוויזיון אי פעם, אז היה בן 12 בלבד. הזמר הצרפתי, שהיום כבר בן 64, משמש בשנים האחרונות כמאמן רוגבי בטולון שבצרפת.

נציגת ספרד, סלומה (Salomé), לבשה חליפה מיוחדת עשויה מאלפי חרוזי חרסינה, ששקלה לא פחות מ- 14 קילוגרם! בנוסף ענדה הזמרת שרשראות שמשקלן הכולל היה כ- 3 קילוגרם נוספים.

הזמרת הצרפתיה, פרידה בוקארה (Frida Boccara), היא למעשה זמרת שנולדה בקזבלנקה למשפחה של יהודים ממוצא תוניסאי. בוקארה לא הגיעה לחזרות של התחרות משום שחלתה בדלקת גרון חמורה. רק זריקה שקיבלה הזמרת שעות לפני התחרות הועילה ואיפשרה את השתתפותה בתחרות. הזמרת נפטרה ב- 1996, בת 55 בלבד, מדלקת ריאות קשה.
הזמרת ההולנדית, לני קור (Lenny Kuhr) כתבה בעצמה את השיר הזוכה. הזמרת סיפרה כי חלמה את השיר בחלומה וכאשר התעוררה במהלך הלילה היא העירה את הוריה כדי לשמוע את השיר החדש. במהלך השנים הזמרת למדה יידיש ועברית, התגיירה ועלתה לישראל, חיה כאן מספר שנים ועד היום מגיעה לישראל כדי לבקר את שתי בנותיה ונכדיה אשר מתגוררים ברמת גן.

הזמרת הבריטית, לולו (Lulu), שהייתה לזמרת פופ מצליחה מאוד, נבחרה בבחירה פנימית לייצג את בריטניה באירוויזיון. הזמרת ביצעה בקדם האירוויזיון שישה שירים. בין השירים שביצעה היה גם השיר "I Can't Go On Living Without You" שנכתב על ידי לא אחר מאשר אלטון ג'ון (Elton John) וברני טופין (Bernie Taupin), השיר שלהם הגיע למקום האחרון בקדם אירוויזיון.
הזוכים

שיטת הניקוד בבשנת 1969 הייתה שונה. כל מדינה יוצגה גם על ידי עשרה שופטים, כל שופט העניק נקודה לשיר האהוב עליו. בסיום שלב ההצבעה ארבע מדינות קיבלו מספר זהה של נקודות: ספרד, בריטניה, הולנד וצרפת. באותה תקופה לא היה חוק לגבי מצב של שוויון במקום הראשון, ולכן כל הארבע נקבעו כמנצחות על-פי החלטת המפקח מטעם איגוד השידור האירופי.

ארבע הזוכות. אירוויזיון 1969

בשל מספר המנצחים הרב לא היו די מדליות לכולם, ועל כן רק הזמרות קיבלו מדליות, וכותבי השירים קיבלו אותן מאוחר יותר. לאחר חלוקת המדליות עלתה כל אחת מהזמרות בתורה לשיר את השיר המנצח.

בשל המבוכה הגדולה וההחלטה השערורייתית להכתיר ארבעה זוכים, החליטו ארבע מדינות (פינלנד, נורווגיה, פורטוגל ושוודיה) לפרוש מהתחרות ולכן לא התמודדו באירוויזיון 1970.


רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!

תגובות