תאגיד השידור 'כאן' הכריז על קיצוץ, הקפאה וביטול תכניות מקור בשל מימון האירוויזיון. ראש הממשלה שוקל לקצץ שני שלישים מתקציב התאגיד. מה יעלה בגורלו של השידור הציבורי? והאם תוכל ישראל להשתתף באירוויזיון?

עם סיום אירוויזיון 2019, הכריז תאגיד השידור הישראלי 'כאן' על הקפאת העונות הבאות של הפקות מקור כמו "פמת"א", "שטוקהולם", "מה נסגר", "שטח הפקר", קיצוץ מספר התכניות של "המרדף" ו”זמן אמת" וביטול מספר הפקות נוספות. כל זאת בשל אי תמיכת הממשלה בתקציב האירוויזיון.
כזכור, תקציב התחרות עמד השנה על כ- 130 מיליון שקלים. מתוכם כיסה התאגיד כ- 20 מיליון שקלים ממכירת כרטיסים, כ- 16 מיליון שקלים הועברו לתאגיד מאיגוד השידור האירופי (EBU) ולתאגיד נשאר לממן כ- 94 מיליון שקלים. 70 מיליון שקלים מתוך הסכום ניתנו לתאגיד כהלוואה מהממשלה בפריסה על פני 15 שנים.

קיצוץ ביצירה הישראלית?

ראשי התאגיד הכריזו על קיצוצים נרחבים והתבטאו כנגד הממשלה בכל כלי תקשורת אפשרי. "האירוויזיון ימומן על ידי קיצוץ ביצירה הישראלית", אומר מנכ"ל התאגיד אלדד קובלנץ בריאיון לוואלה. "המשמעות היא שיהיה פחות תוכן ישראלי מקורי".
גם המפיקה הראשית של התחרות, זיוית דוידוביץ', נשמעה אומרת בראיון ל'הארץ': "ההתעמרות הזו לא מובנת לי בכלל. גם כאזרחית וגם כמישהי שעובדת בתעשייה, זה נראה לי לא הגיוני שבכל שנה ב– 15 השנים הקרובות יהיה פחות כסף ליצירה הישראלית בתאגיד. זה נראה לי באמת לא בסדר".

צילום: שירי הדר

לרוב, כאשר זוכה מדינה באירוח התחרות, הממשלה המקומית תומכת במימון התחרות ומספקת לטלוויזיה הציבורית תמיכה כלכלית בהפקת האירוע. זאת משום שהמרוויחה העיקרית מאירוח התחרות היא המדינה, אשר מקבלת מעל 8 שעות מסך בבתיהם של 200 מיליון צופים ברחבי העולם בהם זוכה המדינה להסברה הטובה ביותר. המדינה מציגה את נופיה וערכיה ובעקבות זאת לעלייה משמעותית בכמות התיירים הנכנסים ובהשקעה של זרים בשנים שלאחר התחרות. האם אין זה שווה את ההשקעה של הממשלה בתחרות?

אירוויזיון במימון המדינה

יחד עם זאת, מבקשים גורמים אחרים להבהיר, מקורות המימון של התאגיד הם כספי המיסים. תקציב התאגיד לשנת 2019 עומד על כ- 750 מיליו שקלים. פריסת החוב על פני 15 שנים פירושה שעל התאגיד לנתב פחות מאחוז אחד בודד מתקציבו בכל שנה לכיסוי הוצאות האירוויזיון. אם כך, האם התאגיד צריך לקצץ, להקפיא ולבטל כל כך הרבה תכניות מקור בשל אחוז אחד בודד מתקציבו?

נראה שהקלחת הפוליטית מורכבת הרבה יותר. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אינו בין תומכי השידור הציבורי ולמרות שהתאגיד הוקם רק לפני כשנתיים, מאיים רה"מ לפרקו. רק לפני כחודש פורסם כי רה"מ שוקל לקצץ שני שלישים מתקציב תאגיד השידור בשנה הבאה – קיצוץ אשר ימנע מתאגיד השידור הציבורי לתפקד.

סוף לשידור האירוויזיון בישראל?

כידוע, השתתפות באירוויזיון מתאפשרת בעזרת החברות של תאגיד השידור הישראלי באיגוד השידור האירופי (EBU). ב- EBU חברים גופי שידור ציבוריים בלבד, אשר זוכים לזכויות שידור אירועי ספורט חשובים, החלפת מידע חדשותי ואקטואלי וזכויות שידור לתכניות שונות. בנוסף לכך, לחברים באיגוד קיימת האפשרות להשתתף בתחרות האירוויזיון. במידה ותאגיד השידור הישראלי יסגר לא תוכל ישראל להשתתף בתחרות. אך עד שזה יקרה (ואם בכלל), ישראל תמשיך להשתתף באירוויזיון מידי שנה.

 

רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!

תגובות