שנה שלמה שמדינת ישראל מתכוננת לקראת תחרות האירוויזיון – וסוף סוף הכל כבר מוכן! שלטים הנושאים את לוגו התחרות, אלפי מתנדבים, שאטלים מיוחדים… אבל איפה התיירים?

[fblike]

היום החלו החזרות הרשמיות של האירוויזיון, תל אביב לבשה אירוויזיון, הרחובות מלאים שלטים בשלל שפות, שאטלים לשישי-שבת כבר מוכנים, ביתן 2 התמרק בשם חדש "אקספו", כל חברה מסחרית אפשרית משתמשת במותג האירוויזיון, ולמה לא? חגיגה של פעם ב- 20 שנה אומרים לנו, ואם כבר חוגגים אז לגמריי הכי נוצץ, גדול ומרשים שניתן.

האירוויזיון בישראל הולך להיות הכי יפה ומרשים לדברי המפיקים והמנהלים של האירוע – והציפייה גדולה. ובצדק, התאגיד, גוף שקם רק לפני כשנתיים, השקיע חלק ניכר מהתקציב שלו בתחרות האירוויזיון. במידה וישראל לא הייתה זוכה באירוויזיון תקציב זה היה מושקע בהפקות מקור ישראליות, מה שהתאגיד עושה הכי טוב.
מאיפה יבוא הכסף?

למרות שממשלות ישראל תמיד דואגות לספר לנו שמצב הכלכלה בישראל הוא בין הטובים בעולם, הנושא הכספי היה ועודנו לאחת הבעיות המרכזיות סביב האירוח הישראלי השנה. עם ההכרזה על נטע כזוכה באירוויזיון 2018 בליסבון בירת פורטוגל, נשאלה השאלה המבהילה: האם המדינה תעזור לתאגיד לממן אתה תחרות? שר התקשורת התבטא בנושא, שרת התרבות ציינה כי אם התחרות לא בירושלים אז עדיף לא לארח בכלל, ראש הממשלה בכבודו ובעצמו התערב והרגיע את הרוחות ונתן תחושה שהנושא מטופל על ידו, והייתה תחושה שבא לציון גואל.

היום אפשר לומר בביטחון שהמדינה לא עזרה לתאגיד יותר מדי וכי רוב העול הכספי נפל על הערוץ הצעיר, שלא בטוח שתכנן הוצאה שכזו בגיל כל כך צעיר. יחד עם זאת השתמשה המדינה (וממשיכה להשתמש) באירוח האירוויזיון בארץ כמשפר תדמיתה של ישראל בעולם וכמושך תיירים על ידי משרד התיירות, ואין עם זה שום בעיה. ההפך, זה הדבר הנכון ביותר לעשות, כל עוד אתם נרתמים ועוזרים באירוח ולא גורמים לגוף ציבורי להיכנס לגרעון שספק אם יצליח לצאת ממנו בעשור הקרוב.
עשרות אלפי תיירים? אולי אלפים בודדים

ואם כבר הזכרנו תיירים, העיתון הנקרא ביותר במדינה הכריז לפני כחודשיים, "מאות אלפי תיירים הולכים לפקוד את תל אביב בתקופת האירוויזיון", בתור מי שחובב את התחרות מאז 2004, ומכיר לא מעט את התקשורת, היה ברור שמדובר בניפוח תקשורתי, שמאחוריו אפס ביסוס. ועדיין הציפייה של כולם, בין אם זה גורמים ממשלתיים, תיירותיים, מלונאים, חובבים ורבים נוספים, שיגיעו לפקוד את חופי תל אביב, הברים והמסעדות, לפחות כ- 10,000 תיירים.

המציאות העגומה מספרת כי רק בסביבות ה- 5000 תיירים יגיעו הנה, ואי אפשר שלא לתהות – למה? התשובות ברורות ונידונו רבות: מחירי הכרטיסים המופקעים, שלא נראו אי פעם באף מדינה מארחת, מחירי המלונות והדירות המושכרות באפליקציות למיניהן שזינקו למספרים אסטרונומיים ללא שום הצדקה, השהייה היקרה בתל אביב שמדורגת במקום העשירי מבין הערים היקרות ביותר בעולם, המצב הביטחוני והטילים שנורו לתל אביב ולמושב באזור השרון לא שיפרו את התחושה וכמובן הסכסוך הישראלי-פלסטיני ומלחמת החורמה של BDS, שתאמינו או לא מפעילים את כל האמצעים למנוע גם היום מהמאורע הצבעוני להתרחש בארץ הקודש.

כולם רוצים לגזור קופון

כשסוכמים בהערכה גסה את כל העלויות הכרוכות בהגעה ובשהייה בתל אביב מגיעים לסכום של כ- 15,000 ₪ שתייר ממוצע אמור לשלם על שבוע האירוויזיון בישראל, סכום שלא רבים יכולים להרשות לעצמם, בטח לא אנשים שחשבו לבוא עם המשפחה. אפשר להפנות בקלות אצבע מאשימה אל "כאן" ולהגיד שמחירי הכרטיסים היו מוגזמים, ואל בעלי הדירות והמלונאים על הפקרות המחירים, וזה יהיה נכון במידה חלקית, אבל זה קל מדי להפיל את האשמה עליהם בלבד. צריך להבין, התאגיד חייב לממן את כל העלויות שהוזכרו מקודם, ובין היתר הכיסוי יבוא ממכירת הכרטיסים. בטוחני שמחיר הכרטיסים היה נמוך יותר משמעותית אם המדינה הייתה עוזרת כספית. לגבי המלונות, אנחנו לא ערוכים לקלוט כמות כזאת של תיירים ולכן כל מי שבידו פיסת אדמה, גם המצ'וקמקת ביותר, שניתן למקם עליה מיטה וכיור, ניסה לגזור את הקופון. ישראל צריכה לבנות עוד מלונות ולייצר תחרות, ואז המחירים יישארו בגבול ההיגיון.

היום המצב הוא כזה – התיירים לא ממהרים להגיע, המלונות רחוקים מלהיות בתפוסה מלאה, הכרטיסים נמכרים כעת בהנחות משמעותיות באתרי הסתדרות והאיגודים השונים, מה שמכעיס את אלה שקנו את הכרטיסים במחיריהם המקוריים ולתחושתם יצאו מופסדים (אי אפשר להאשים אותם). אבל אפשר ללמוד להבא (בעוד 20 שנה זוכרים?) לא למהר לקנות. גם אם להיות באירוויזיון זה החלום שלכם, הוא יתגשם. לא יקרה כלום אם תחכו קצת, והכי חשוב הלקח שנלמד מאירוויזיון 2019 בתל אביב – העזו לחלום, כי לפעמים חלומות מתגשמים, האירוויזיון כאן, גם אם התיירים לא.

 

 

[fblike]

רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!