תאגיד השידור "כאן" ביקש מאקו"ם "הנחה" של כרבע מתמלוגי השירים הישראליים הזוכים אשר יבוצעו באירוויזיון הקרוב. יוצרי השירים זועמים, מדובר בהפחתה של אלפי שקלים לשיר.

כותבי השירים הישראליים אשר זכו בתחרות האירוויזיון צפויים לאבד אלפי שקלים, יתכן אף יותר מ- 10 אלפים שקלים לשיר, בשל פנייה מצד תאגיד השידור הישראלי "כאן" לאקו"ם בבקשה לבצע הפחתה של התמלוגים המגיעים ליוצרים, בעקבות ביצוע השירים במהלך האירוויזיון הקרוב.
בעקבות החשיפה של וואלה! תרבות, אמרה הפזמונית שמרית אור, אשר כתבה את השיר "הללויה": "לאחרונה התברר לי שתאגיד השידור הציבורי פנה לאקו"ם, הגוף המייצג את היוצרים בישראל, בבקשה הזויה לקבל 'הנחה' על תשלומי התמלוגים שיגיעו ליוצרים בעקבות השמעתם במסגרת האירוויזיון. מצד אחד התאגיד הוא גוף נכבד ועשיר שעורך אירוע יקר וגדול, אולי מהגדולים שנעשו כאן עד כה, ומאידך טוען האיגוד שקשה לו כי יש לו הוצאות כבדות מאוד, ולכאורה אין לו כסף כדי לשלם את התמלוגים והוא מבקש 'הנחה' בגובה התמלוגים. במילים אחרות – לקפח את חלקם של היוצרים, אלה שהביאו את הכבוד ואת הזכות לקיים את התחרות בארץ. התאגיד ביקשו הנחה של 23 אחוזים ואקו"ם, הגוף שאמור להגן על זכויותינו, נכנע כנראה. רק מתוך שיחת בירור עם אקו"ם הבנתי שיש לנו זכות לסרב למהלך, והודעתי שאני מסרבת!"

היוצרים טוענים כי התאגיד מכוון "אקדח לראשם". אם הם היו מסרבים, השיר לא היה מושמע באירוויזיון, הם לא היו מרוויחים כלל וגם הורסים למבצעי השירים חשיפה חשובה. מאידך, טוענים היוצרים, כי אמנים בינלאומיים רבים יקחו חלק בהופעות הביניים בתחרות והם יתוגמלו על חשבון התאגיד.
תגובות:

מתאגיד כאן נמסר בתגובה: "האמנים יקבלו את מלוא התשלום המגיע להם, על פי הסכמים שנחתמו עם אקו"ם, הארגון המייצג אותם ויזכו לחשיפה עולמית על בימת האירוויזיון. התאגיד רואה חשיבות רבה בהצלחת האירוויזיון לצד שמירה מוקפדת על כספי ציבור".

מאקו"ם נמסר בתגובה: "כארגון השומר על זכויות היוצרים, קיבלנו את בקשת התאגיד להנחה ובאופן מיידי הבקשה הועברה לאישור היוצרים. הדבר נודע להם מטעם אקו"ם וביוזמתה. כל יוצר ייבחר באם מקובל עליו או לא, ואנו נפעל בהתאם".

מקור: וואלה! תרבות

 

רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקבל את כל חדשות האירוויזיון ישירות לטלפון הנייד ברגע פרסומם? לחצו על הפעמון הכחול המופיע בצד ימין למטה – וכל פעם שתצא ידיעה חדשה הקשורה לאירוויזיון – אתם תיהיו הראשונים לדעת!

פרסומת: מחפשים צלם מגנטים בצפון – אז אל תתפשרו על פחות מהטוב ביותר.

תגובות